İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1 Ocak 1970 Hatası iOS 9.3 Beta 4 ile Çözülmüş Durumda

Şubat ayının ortasında bir hata keşfedildi ve bir anda gündeme oturdu. iPhone‘ların 1 Ocak 1970 tarihinin ayarlanması, cihazları kullanılamaz hale getiriyordu. Böylesi bir hatanın ayyuka çıkması ise kimi kullanıcının merak ederek denemesini kimi kullanıcının ise şaka mağduru olması ile katlanarak önem kazandı.

KAÇIRMAYIN: iPhone’un tarihini 1 Ocak 1970’e Almayın

Hatayı uygulamalı olarak göstermek adına, ülkemizde bulunan Zorlu Center Apple Store‘da çekilen video;

Apple tarafından kabul edilen bu sorunun en kısa süre içerisinde çözüleceği yine Apple tarafından bildirildi. Geliştiriciler ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları ile iOS 9.3 beta testlerine devam eden Apple’ın bu hafta başında yayınladığı iOS 9.3 beta 4 ile bu hatayı düzelttiği görülüyor.

iOS 9.3 beta 4’ü cihazlarına kuran kullanıcılar, tarih ve saat ayarlarına gittiklerinde tarihi en düşük 1 Ocak 2001, saat 02:00 olarak ayarlayabildiklerini görebilirler. Yani Apple sorunu kökten çözmek adına, tarih ayarını sınırlandırmayı seçmiş. Bu da hatanın tamamen ortadan kaldırılması anlamına geliyor.

IMG_3237

Sorundan muzdarip kullanıcılar, bu güncelleme ile DFU modunu kullanarak cihazlarını kurtarabilirler. Bu beta güncellemesi ile restore edilen cihazlar normale dönecektir.

Apple, bu hatayı muhtemelen Mart ayında yayınlayacağı iOS 9.3 final sürümü ile komple çözecek. Ayrıca sorunu çözemeyen kullanıcıların Apple Store’lar veya resmi Apple Servisleri’nden destek almalarını öneriyoruz.