İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 Yıl Önce Akıllı Telefon Sektöründe Yeni Bir Dönemi Başlatan İlk iPhone’a Merhaba Dedik!

Apple, 10 yıl önce, 29 Haziran 2007 tarihinde ilk iPhone’u tanıtarak akıllı telefonlar için yeni bir dönemi başlattı. İlk iPhone San Francisco’daki Macworld Expo 2007’de Steve Jobs’un sahneye çıkmasından altı ay sonra satışa sunuldu ve Apple’ın akıllı telefonu endüstride bir devrim yarattı. Apple, önceki devrimlerini ise 1984’te Macintosh ile ve 2001’de iPod ile yaptı.

3.5 inçlik ekrana sahip olan iPhone, Apple tarafından tasarlanmış dokunmatik tabanlı kullanıcı arabirimine sahipti ancak multi-touch dokunmatik desteğine sahip olmamasına rağmen o çağın telefonları arasında benzersizdi. En önemlisi ise, Steve Jobs’un söz verdiği gibi her şeyi değiştirdi. Bazılarının üzerinde spekülasyon yaptığı cihaz, akıllı telefon endüstrisini kesinliklikle yeniden şekillendirmişti ve Apple’ı dünyadaki en değerli şirketlerden birisi haline getirdi.

O dönem kamuoyu bir iPhone’a dokunmadan önce, bugün her yeni iPhone modeli ile olduğu gibi inanılmaz derecede abartılı bir davranış sergilemişti. İlk iPhone’un piyasaya sürüldüğü gün ise hemen hemen tüm haber servisleri devrim niteliğindeki cihazı öncelikli olarak haber yapabilmek için birbirleri ile yarıştılar. Her zaman olduğu gibi, ilk iPhone’un piyasaya sunulmasından önce bir sonraki nesil iPhone için (iPhone 2) söylentiler ortalıkta dolaşmaya başlamıştı.

İlk iPhone’un satışlarına Türkiye saati ile 18:00’da başlandı ve insanlar günler öncesinde mağazalar önünde sıraya girmeye başladılar. iPhone’un satışına başlanılmasından saatler önce ABD’de ve dünyanın dört bir yanındaki 164 Apple Store’un önünde kuyruklar oluştu.

Apple Online Store, Türkiye saati ile 14:00’da satışa hazırlık için geçici olarak kapatıldı ve ilk iPhone saat 18:00’da ABD’nin Doğu Yakası’ndaki insanların elindeydi. Apple mağazaları o gece yarısına kadar iPhone’un satışı için açık kaldılar. 2008 yılının Ekim ayına gelindiğinde, Apple 10 milyon iPhone satışı gerçekleştirme başarısına ulaşmıştı ve aradan geçen 10 yılın ardından Apple 1 milyardan fazla iPhone satışı yapma başarısına ulaştı.