İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

11 Başlıkta iOS 10 için Beklenen Tüm Detaylar!

Apple’ın en yeni iOS sürümü iOS 10 için geri sayım devam ediyor. Çok değil 4 gün sonra iOS 10 tanıtılacak ve yenilikçi, dünyanın en iyi mobil işletim sisteminin son sürümü geliştiricilerin ve hemen akabinde beta yazılım programı kullanıcılarının kullanımına sunulacak. Peki bizi iOS 10’la neler bekliyor? İşte 11 başlıkta cevabı.

Ufak Yeniliklerle Kullanıcı Arayüzü Yenilikleri

iOS 7 ile tümüyle yenilenen iOS’un iOS 10’la aşırı değişeceğini söylemek kesinlikle saçma olacaktır. Bu sebeple ufak tefek, tekdüze yeniliklerle en yeni iOS sürümünün geleceğini söyleyebiliriz.

Daha Akıllı ve Daha Güçlü Siri

Apple’ın akıllı asistanı Siri’nin, iOS 10’la daha akıllı ve daha güçlü hale geleceğini söylesek yanlış olmaz. Özellikle geliştiricilerin kullanımına açılacak olan Siri API ile kesinlikle şimdiye kadar ki beklenen en akıllı Siri hayatımıza girecek diyebiliriz.

Siri’nin üçüncü taraf uygulamalarla çalışmaya başlaması köklü değişikliklere sebebiyet verecek. Ne gibi deyişinizi duyar gibiyim 🙂 Bunu bekleyip göreceğiz. Çünkü Apple belki de bu yönde bir adım atmayacak.

Bağımsız HomeKit Uygulaması

Şu anda iOS’un HomeKit cihazlarla olan etkileşimi kimi noktada can sıkıcı durumda. Ülkemizde HomeKit kullanımı yaygınlaşmış olmasa da yurtdışında iOS’un bu yönden büyük eleştiriler aldığını belirtelim. Ancak Apple’ın iOS 10’la birlikte daha özgür daha yenilikçi bir HomeKit uygulamasını getireceği tahmin ediliyor.

Tümüyle Yenilenmiş Apple Music Uygulaması

Apple Music’le birlikte Apple müzik servisine başladı ve bu servis bir anda ilgi odağı haline geldi. Elbetteki hizmeti Apple’ın sunuyor olması, Spotify gibi diğer servis sağlayıcılarının popülerliğini pek sarsmasa da güven vermesi sebebiyle ilgi çekti diyebiliriz.

Henüz yeni olan Apple Music servisi ve uygulamasının gelişime ihtiyacı var. iOS 10’la Apple’ın Music’i baştan aşağı yenileyeceği tahmin ediliyor.

Geliştirilmiş Fotoğraflar Uygulaması

iOS’ta fotoğraf çekmek, düzenlemek oldukça kolay. Elbetteki bu kolaylıkların sunulmasında Kamera uygulaması kadar Fotoğraflar uygulaması etkin bir rol oynuyor. Apple’ın Fotoğraflar uygulaması üzerine büyük planları mevcut ve iOS 10’la bu planların uygulamaya konulacağı öngörülüyor.

Fotoğraf düzenlemek için daha fazla aracın hayatımıza gireceğini ve minör arayüz değişikliklerinin yapılması bekleniyor.

Yerleşik Uygulamaları Kaldırma Yeteneği

Sizce bu mümkün mü? Bizce mümkün. Apple isterse tabii 🙂 Kimi yerleşik iOS uygulamaları tıpkı Android’de olduğunu gibi can sıkıcı hale gelmiş durumda. Çünkü pek çoğunu ömrümüz boyunca belkide açmıyoruz ama hafızada kapladıkları alan itibariyle sınırlandırıcı olabiliyor. Apple’ın iOS 10’la buna bir çözüm getireceğine inanıyoruz.

Geliştirilmiş iMessage Uygulaması

iMessage uygulaması şüphesiz diğer üçüncü taraf mesajlaşma servislerine şimdiye kadar ilham verici bir yöne sahipti. Ki halen daha Apple’ın geliştirmeleri ile ilham verici bir yöne sahip. Bu noktada iOS 10’la Apple’ın gelişmiş özellikleri ve daha fazla yeteneği iMessage uygulamasına getirmesi bekleniyor.

Geliştirilmiş Kontrol Merkezi

iOS’un en çok tartışılan kısmı, kontrol merkezi. Kullanımı kolaylaştırıcı yönü ile sevildiği kadar artık yetersiz kalması ile nefretleri de üzerinde toplar oldu. Hal böyle olunca iOS 10’la birlikte Apple’ın kontrol merkezini geliştirmesi en azından kişiselleştirilebilmesinin önünü açması bekleniyor.

Geliştirilmiş Bildirim Merkezi

iOS’un bildirim merkezi tümüyle uygulama bildirimlerinin toplandığı ve diğer verilerin yer aldığı bir kısım. İşimizi kolaylaştırdığı açık. iOS 8 ve 9’la kişiselleştirilmesi daha da güçlü hale getirildi ve iOS 10’la çok daha geliştirilmiş bir şekilde karşımıza çıkması bekleniyor.

Geliştirilmiş Kilit Ekranı

Şüphesiz iOS, basit kullanıcı arayüzü ile şimdiye kadar zirvede yer almayı başardı ancak artık diğer mobil işletim sistemlerinin gelişimi ile bu yetersiz olarak nitelendiriliyor. Elbetteki Apple’ın da bu noktada gerek diğer mobil işletim sistemlerini gerekse kullanıcı önerilerini dikkate alması ve iOS 10’daki yeniliklerini buna göre yapması bekleniyor. iOS’un kilit ekranının da bu şekilde gelecek nesil iOS sürümü ile geliştirilmesi, değiştirilmesi bekleniyor.

iOS 10’un Geniş Cihaz Desteği Sunması

iOS 9’un iPhone 4s’e kadar sunduğu cihaz desteği büyük taktir toplamış ve Apple’ın istediği zaman 4-5 yılını doldurmuş cihaza dahi yazılım desteği sunabileceği görülmüştü. iOS 10’la da Apple’ın benzer adım atması bekleniyor.

Bu sefer iPhone 4s kullanıcılarına destek sunulmaması beklenilse de yine de Apple’ın sınırları zorlaması ve en kötü iPhone 5’e iOS 10 güncellemesini vermesi bekleniyor diyebiliriz.

iPad tarafında da benzer durumun yaşanacağına inanıyoruz.