İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

16 GB iPhone SE’nin Apple’a Maliyeti Sadece 160 Dolar!

iPhone SE’nin parçalarına ayrılması ile üstünde detaylı analizler yapan firmalardan sonra IHS iSuppli bir 16 GB iPhone SE’nin Apple’a olan maliyetini çıkarttı. IHS genellikle Apple’ın cihazları için donanıma ne kadar harcadığını tahmin etmek adına her bileşenin maliyetini belirler. IHS, 16 GB SE için 156,20 dolar maliyet çıkartsa da bunu yuvarlayarak 160 dolar olarak duyurmuş durumda.

iPhone SE’nin bu denli ucuza mal edilmesinin en büyük nedeni ise pek çok parçasının iPhone 5s’le aynı oluşu. Bu sebeple cihazın maliyeti büyük oranda düşmüş oluyor ve Apple 160 dolara mal ettiği SE’yi yurtdışında 399 dolar’dan başlayan fiyatla satışa sunmuş durumda. Ülkemizde vergiler ve dolar kuru ile birlikte 1.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan iPhone SE’nin her zamanki gibi bize pahalıya geldiği açık.

iPhone SE’nin en pahalı bileşeni ise Gorilla Glass ekran koruyucusu. SE’de Kullanılan ekran koruyucusunun 20 dolar gibi bir rakama mal edildiği tahmin ediliyor. Bu ekran koruyucunun iPhone 5s’de kullanıldığı zamanlarda iki kat daha pahalı olduğunu da belirtelim. Bu noktada iPhone 5s’in satışa sunulduğu 2013 yılında Apple’a olan maliyeti de 199 dolar olarak hesaplanmıştı. Apple’ın amiral gemisi iPhone 6s Plus’ın maliyeti ise 236 dolar olarak hesaplanmıştı.

IHS’nin tahminlerine göre 16 GB iPhone SE ile 64 GB iPhone SE arasındaki maliyet farkı ise sade 89 dolar. 64 GB iPhone SE ise yurtdışında 499 dolara satışa sunulmuş durumda. Apple’ın 64 GB’lık bir modelinde bir 16 GB SE’ye göre daha az kar ediyor oluşu sürümden kazanmayı planladığı yönünde yorumlanıyor.