2 GB RAM’li iPhone 7 ile 3 GM RAM’e Sahip iPhone 7 Plus’ın Performans Farkını Göstermek için Yapılmış Test

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

Apple asla mobil cihazlarındaki RAM miktarından söz etmez. Ancak artık biliniyor ki iPhone 7 Plus’ta 3 GB, iPhone 7’de ise 2 GB RAM yer alıyor. Bu konuda Apple’ın en yüksek RAM’e sahip cihazı ise 12.9 inç iPad Pro ve hemen arkasında ise iPhone 7 Plus yer alıyor.

iphone-7-2-gb-ram-geekbench

iphone-7-plus-3-gb-ram-geekbench

7 Plus’ta 3 GB RAM’in yer almasının en büyük nedeni ise çift lensli iSight kameranın görüntü işlemesine yardım sağlanması. Tabiki bu resmi bir cevap değil ve Apple’dan bu konuyla ilgili cevap almak mümkün olmayacak gibi duruyor.

RAM miktarının standart boyuta sahip iPhone 7’yi alacakları düşündürecek bir konu olduğu açık. Şüphesiz RAM miktarının performansa etkisi büyük ve 7 Plus’ın performansı ile 7’yi arkasında bırakacağı tahmin ediliyor.

Bu RAM miktarı farkına dayanarak performans farklılığını ölçümlemek için geçmiştede yapıldığı gibi iPhone 7 ve 7 Plus için de Safari sekmeleri testlerde kullanılıyor. Daha önce bu testlerle 1 GB RAM’li iPhone 5s’e göre 2 GB RAM’li iPhone SE’nin büyük performans farkına sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Doğal olarak 7 Plus ile 7 arasında da benzer bir dramatik fark olacağı tahmin ediliyor.

Şüphesiz her yeni Safari sekmesi ek RAM kullanacaktır ve bu yönü ile Safari farkı göstermek için eşsiz bir yoldur.

Şimdi gelin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus arasındaki 1 GB RAM farkının neye mal olduğuna aşağıdaki test ile daha yakından bakalım.

Sonuç? Kesinlike iPhone 7 ile iPhone 7 Plus’ın gösterdiği performans hemen hemen aynı. Sonuç ilginç gelsin veya gelmesin testte bu rahatlıkla görülebilir. Bir fark varsa da bu kesinlikle önemli bir fark değil.