İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2015 Yılının Son Çeyreğinde 5.1 Milyon Adet Apple Watch Satıldı

2015 yılının son çeyreğinde İsviçreli firmaları ilk akıllı saatlerini tanıttılar veya piyasaya sürdüler. Strategy Analytics’in yayınladığı rapora göre, 2015 yılının son çeyreğinde toplam 8.1 milyon adet akıllı sevk edilmiş.

teknik destek

Bu 8.1 milyon adet akıllı saat içerisinde Apple ve Samsung‘da yer alıyor. Samsung akıllı saat piyasasının %16’sını elde tutuyor ve ortala 1.3 milyon adet akıllı saate tekabül ediyor. Apple ise piyasanın yaklaşık %63’üne sahip. Bu da 5.1 milyon adet Apple Watch sevkiyatı anlamına geliyor.

2015 yılının son çeyreğinde sevk edilen 8.1 milyon akıllı saat ile 2014 yılının son çeyreğinde sevk edilen 1.9 milyon akıllı saat rakamları kıyaslandığında insanların akıllı saatlere olan ilgisinin arttığı görülüyor. 2014 yılında akıllı saat piyasasında Apple yoktu. Android, Pebble gibi firmalar vardı. Bu yönü ile Apple’ın piyasayı nasıl şekillendirdiği ve algıları yükselttiği bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.

2014 yılının son çeyreğinde İsviçreli saat üreticilerinin toplam sevkiyatı 8.3 milyon iken bu rakam 7.9 milyona kadar düşmüş durumda. Ortalama %5 gibi bir erime söz konusu.

Yazının başından bari İsveçli firmalardan söz ediyor oluşumuz dikkatinizi çekmiştir. Evet İsveçli firmalar şimdiye kadar hemen hemen tüm dünyanın saat sevkiyatını neredeyse tek başlarına üstleniyorlardı. Ta ki akıllı saatler ortaya çıkana kadar. Bu konuda aceleci davranmayan ve halen daha piyasanını çok arkasında kalan İsveçli firmalar tabiri caiz ise kuma yapışmış durumdalar. Her geçen gün piyasaya olan hakimiyetlerini kaybediyorlar. Bunu durdurmak isteyen İsveçli birkaç firma akıllı saat sektörüne adım attılar ama bunun şimdilik tam bir etkisi gözlemlenebilmiş değil.

akilli-saat-satislari

 

müşteri hizmetleri