İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2016 MacBook Pro’ya Touch ID ve OLED Dokunmatik Ekran Özelliği Gelebilir

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo Apple’ın gelecekteki planları doğrultusunda yeni planlarını içeren bir rapor yayınladı. Raporda şirketin MacBook Pro’ları daha ince forma getireceği, bazı kozmik değişikliklerin yanı sıra Touch ID ve klavye üstünde yer alan bir OLED ekrana yer vereceği belirtiliyor.

OLED ekrana duyarlı dokunmatik ekran olarak lanse edilen ise kimi dizüstü bilgisayarda gördüğümüz dokunmatik fonksiyonel tuşlar oluyor diyebiliriz. Yani ses kısma-arttırma, ekran parlaklığını ayarlam gibi fonksiyonel tuşların tamamı dokunmatik hale getirilecek. Yeni MacBook Pro daha ince ve hafif bir tasarımla gelecek. Kelebek mekanizmalı MacBook’da gördüğümüz klavyenin yeni nesil MacBook Pro’ya geleceğini belirtelim.

MacBook Pro’ların ekran büyüklükleri de 13 inç ve 15 inç olarak devam edecekler. 2016’nın dördüncü çeyreğinde tanıtılacağını belirten analist yeni tasarım güncellemesi ile MacBook Pro’ların çok daha kullanışlı hale geleceğini belirtiyor. Ayrıca MacBook Air için de MacBook benzeri bir yeniliğe gidileceği yönünde detayda raporda mevcut.

Tasarımsal değişiklikler dışında donanımsal yönden de Apple’ın Intel’in en hızlı Skylake işlemcilerini kullanması bekleniyor. Aynı zamanda AMD’nin Polaris GPU’sunun da MacBook Pro’da yer alması bekleniyor.

Apple şimdiye kadar, bu yıl içerisinde Intel’in en yeni Skylake işlemcilerini 12 inç MacBook’a getirmişti. Şirketin MacBook’u bir kez daha donanımsal yönden güncellemesi muhtemel gibi duruyor. Özellikle Touch ID’nin hemen hemen tüm Mac’lere gelebileceğini belirtelim. Apple bir yandan da iOS 10’la birlikte iPhone’un Touch ID’sini kullanarak Mac kilidini açabilmenin önünü açmaya hazırlanıyor. O sebeple raporda Touch ID’nin yeni nesil Mac’lere yerleşik olarak geleceği iddiası biraz isabetsiz gibi duruyor.