2016 Yılında Apple Nelerle Geliyor? iPhone 7, Apple Watch 2 ve Daha Fazlası

apple-2016

Apple’ın birbirinden değerli ürünleri ve farklılıkları ile 2015 yılını tamamladık ve yeni bir yıla giriş yaptık. 2016 yılının ilk gününden Apple’ın 2016 yılında Apple’ın nelerle geleceğini sizler için özetlemek istedik. Evet Apple 2016 yılında nelerle karşımıza çıkacak, neler olup bitecek özetlenmiş şekli ile gelin bakalım.

1) iPhone 7

iPhone-7-Konsept

Bu yazının en önemli başlığı şüphesiz iPhone 7. Apple’ın amiral ürünü iPhone’un yeni modeli olacak olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus bu yıl tanıtılacak. Muhtemelen de Eylül ayının ilk yarısında karşımıza çıkacak. iPhone 7 özellikle tasarımsal anlamda yapılacak olan değişikliği ile dikkat çekecek. A10 işlemcisi ve diğer donanımsal iyileştirmeleri ile 2016 yılını Apple yine yeni iPhone modeli ile sallayacak.

2) Yeni iPhone 6c veya iPhone 7c

iphone-6c-ve-iphone-7

Apple’ın orta sınıf iPhone modeli iPhone 5c’den sonra 2016 yılında gelebilir. Yeni iPhone modelinin A9 işlemci ve 2 GB RAM gibi üstün donanımsal özelliklere sahip olacağı son raporda iddia edilmişti. Bakalım iPhone 6c / iPhone 7c konusunda ne gibi gelişmeler yaşanacak ve 2016 yılında böyle bir iPhone modeli ile Apple amiral ürününde genişletmeye gidecek mi…

3) Apple Watch 2

2014 Eylül ayında tanıtılan, 2015 Mart ayında satışına başlanan ve çok ses getiren Apple’ın ilk giyilebilir teknoloji ürünü. O sadece akıllı bir saat değil. Yapabildikleri ile bileğinizdeki büyük güç. Beklentileri aşan modelleri ile gerçek anlamda bir giyilebilir teknoloji ürünü.

Peki ya Apple sizce 2016 yılında Apple Watch’ın yeni modeli ile karşımıza çıkar mı? Son raporlar ve söylentilere bakılırsa Apple 2016 yılı Mart etkinliğinde yeni Apple Watch modelini tanıtacak. Neler olup olmayacağı henüz netlik kazanmış değil ancak özellikle Apple’ın Apple Watch üzerinde bir FaceTime kamerasına odaklandığı belirtiliyor.

4) Yeni MacBook Air

Donanımsal olarak her yıl yenilenen MacBook Air’in tasarımı uzun süredir aynı şekilde devam ediyor. Son söylentilere göre Apple 2016 yılında bunu değiştirerek, yeni renk seçeneği de ekleyerek (muhtemelen Altın rengi) MacBook Air’i yenileyecek.

5) Yeni MacBook ve MacBook Pro

Apple hemen hemen her yıl Mac ailesini donanımsla veya tasarımsal yeniliyor. 2016 yılında da Mac ailesinin yeni üyesi MacBook’un donanımsal olarak iyileştirilmesi ve MacBook Pro’nun da gerek donanımsal gerek tasarımsal anlamda yenilenmesi bekleniyor.

6) iPad Air 3

iPad ailesinin vazgeçilmezi iPad Air’in üçüncü jenerasyonu muhakkak ki 2016 yılında Apple tarafından beğenimize sunulacak. Ne gibi yeniliklerle geleceği şimdilik meçhul.

7) iPad Pro 2 ve iPad Mini 5

ipad-pro-2

iPad ailesinin yeni dev modeli iPad Pro’nun tanıtılması ve satışa sunulmasının üzerinden çok bir süre geçmiş olmasa da Apple’ın 2016 yılında dev iPad modelini yenilemesi söz konusu.

Diğer yandan ise büyük ızdıraplara neden olan ve Apple’ın üzerinde ne gibi planları olduğunun belli olmadığı iPad modeli mini var. Analistlere göre Apple iPad mini ailesini 2016 yılında bitirecek. Kimi uzmanlara göre ise iPad mini 5 2016 yılında geliyor.

8) iOS 10, OS X 10.12, watchOS 3, tvOS 2

iOS-10

iOS 10… Hepimizin merakla beklediği, dünyanın en kaliteli mobil işletim sistemi. iOS 7 ile birlikte görsel anlamda daha bir anlam kazanan iOS’un 8. ve 9. sürümleri ile birlikte daha akıllı ve ek özellikleri ile yoluna devam ettiğini biliyoruz. Peki ya iOS 10 ile neler olacak dersiniz? Apple’ın tasarımsal anlamlarda yeniliğe gidip gitmeyeceği bilinmiyor ancak özelliksel anlamda büyük yeniliklerin geleceği kesin.

Mac ailesinin işletim sistemi OS X’in artık bazı özellikleri 10.12 sürümü ile kazanması kesin. OS X 10.11 ile beklene kimi özellikler Apple tarafından uygulanmamış ve ertelendiği düşünülmüştü. Bakalım Apple OS X 10.12 ile neler kazandıracak.

Apple Watch için watchOS 2’nin yayınlanması ile Apple Watch daha anlamlı hale gelmiş ve geliştiriciler açısından büyük engellemeler ortadan kalkmıştı. Apple’ın 2016 yılında watchOS 3 ile çok daha fazla özelliği Apple Watch’a kazandırması ve geliştiriciler açısından daha büyük engellerin önünü açması bekleniyor.

tvOS 4. jenerasyon Apple TV ile hayatımıza girdi ve gelişimini küçük güncellemeler ile sürdürüyor. Apple’ın 2016 yılında yeni tvOS 2’yi kullanıma sunması bekleniyor.

9) Yeni iMac’ler

2016-imac

Yeni iMac diyemiyoruz çünkü Apple her yıl iMac ailesi üzerinde büyük revizyonlara giderek gerek boyut olarak gerekse donanımsal olarak iyileştirmelere gidiyor. 2016 yılında da yeni iMac üyeleri karşımıza çıkmasa da mevcut iMac üyelerinin yenileneceğini kesin olarak söyleyebiliriz. Tasarımsal boyutta bir yeniliğe gidilip gidilmeyeceği ise şimdilik meçhul.

10) Diğer Apple Ürünleri ve Servisleri

Apple uzun bir aradan sonra 4. jenerasyon Apple TV’yi tanıtmıştı ve büyük beğeni toplamıştı. Apple’ın 2016 yılında yeni bir Apple TV ile karşımıza çıkacağını sanmıyoruz. Daha çok 4. nesil Apple TV için içerik güncellemelerini bekliyoruz.

Apple Music, iCloud, iTunes gibi diğer servisler adına büyük güncellemelerin ve düzenlemelerin yapılacağı ise kesin. Apple’ın bu konuda ne gibi iyileştirmeler veya geliştirmeler yapacağı şimdilik netlik kazanmış değil. iPod konusunda ise Apple’ın 2016 yılında bir revizyona gitmeyeceğini tahmin ediyoruz.

Şüphesiz Apple her yıl olduğu gibi 2016 yılında da büyük yenilikler ve farklılıkları ile yine kullanıcılarını ve takipçilerini şaşırtmaya devam edecek.

Comments are closed.