İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2016’nın Birinci Çeyreğinde Apple için 10 İlginç Gerçek

Apple dün 2016 mali yılı birinci çeyrek sonuçlarını yatırımcıları ve kamuoyu ile paylaştı. Apple 75.9 milyar dolar gelir elde ettiğini paylaştı. Bu şirket için büyük bir ilk çeyrek olmasına rağmen aslında genel anlamda iyi bir haber değildi. Bunu anlamak için 10 ilginç gerçeği ortaya koyduk.

teknik destek

1) iPhone

Apple için iPhone satışları her zaman destekleyici olmuştur ve 2016 yılının birinci çeyreğinde 74.7 milyon adet iPhone sevkiyatı gerçekleştirildi. Tüm bunlara rağmen Tim Cook kötü gelecek için uyardı.

2) Satışlarda Düşüş

Apple 2007yılıdan bu yana ilk defa iPhone satışlarının düşüşe geçeceğini bekliyor ve iPhone’dan sağlanan gelirin 50 milyar doların altına düşmesi bekleniyor.

 

Ancak Cook’un iPhone 7 ve iPhone 7 Plus üzerine planları mevcut. Yeni şık tasarım, hızlı bağlantı seçenekleri, kablosuz şarj özelliği gibi yeniliklerle kullanıcıların teşvik edilmesi ve Apple’ın iPhone satışlarını şarj etmesi bekleniyor. Bu da Apple için üçüncü çeyrekte yeniden toparlama yaşayacağı anlamına geliyor.

3) iPad

Apple iPad satışlarını yükseltmek için özellikle iş ağındaki kullanıcıları için iPad Pro’yu tanıttı ancak yine de düşüş sürdü. 2015 yılının birinci çeyreğinde 21.4 milyon iPad sevkiyatı söz konusu iken bu yılın birinci çeyreğinde bu rakam 16.1 milyon iPad sevkiyatı olarak kayıtlara geçti.

Apple’ın iPad sevkiyatlarını Mart ayında iPad Air 3 ile biraz daha yükseltmesi bekleniyor.

4) Mac

Apple iş dünyasında Mac ile büyüyor gibi gözükse de bu yılın ilk çeyreğinde 5.3 milyon Mac sevkiyatı gerçekleştirdi. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde ise bu rakam 5.5 milyon Mac sevkiyatı olarak gerçekleşti.

5) Apple Watch

Apple bir kez daha rekabet nedeniyle son çeyrekte sattığı akıllı saatleri ile ilgili tam detayları paylaşmayı reddetti. TÜketiciler Cupertino merkezli şirketin giyilebilir teknolojisine son çeyrekte milyarlarca dolar harcama yaptılar.

6) Apple TV

Apple TV şirket için son çeyrekte büyük bir başarı oldu. Yeni nesil Apple TV kendi yazılımı tvOS ile birlikte App Store ve Siri ile kontrol gibi inanılmaz özelliklerle kullanıma sunuldu ve şirket çok iyi satış rakamları elde etti. Üstelik üçüncü nesil Apple TV’ye göre pahalı olmasına rağmen Apple bu başarıyı yakaladı. Şu an da Apple TV için 36.000’den fazla uygulama kullanılabilir.

7) Apple 1 Milyardan Fazla Cihaza Sahip

Apple, iPhone, iPad, iPod, Apple Watch, Apple TV ve Mac’ler dahil olmak üzere dünya genelinde 1 milyardan daha fazla aktif cihaza sahip. Bu ölçümleme sonucundaki temel hedefin kullanıcı etkileşimi olduğunu belirtelim.

 

8) Borsa Dalgalanmaları

Apple gelirleri üzerinden yaptığı komisyonlara rağmen borsada büyük dalgalanmalara sahip. Bu da Apple’ın pazardaki dengesiz fiyat uygulaması ve agresif değişikliklerinden meydana geliyor. Ve Apple’ın ürünleri üzerindeki fiyat politikası en çok da kullanıcılarını üzüyor.

9) Apple’ın Nakit Para Kapasitesi

Apple 2016 yılının ilk çeyreğinde 18.4 milyar dolar net kar elde etti. Şirketin de elinde ortalama 216 milyar dolar nakit parası mevcut. Bu da rakiplerini oldukça kıstırılmış bir noktaya getiriyor.

10) Apple Kendi Beklentilerini Karışılıyor(mu)

Apple’ın da şirket içi beklentileri söz konusu. Gelir gider noktasında, son çeyrek sonuçları Apple yetkililerinin beklentilerini karşılamıyor gibi duruyor.

müşteri hizmetleri