İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2016’nın Son Döneminde, En Çok Satılan Akıllı Telefon iPhone Oldu

Yahoo’ya ait mobil analiz firması Flurry’nin paylaştığı son verilere göre, Apple’ın iPhone ve iPad’i bu yılın son döneminde en çok beğenilen ve satılan mobil cihazlar oldular.

Flurry, 19.12.2016 ve 25.12.2016 tarihleri ​​arasında üreticiler tarafından cihazların etkinleştirilmesini takip etti ve Apple cihazlarının Samsung cihazlarını ikiye katladığını gördü.

Tüm yeni telefon etkinleştirmelerinin yüzde 44’ü Apple’ın iPhone’larına aitken, Samsung akıllı telefonlarının etkinleştirme oranı %21 düzeyinde. Huawei, LG, Amazon, Oppo, Xiaomi ve Motorola ise %2 ile %3 arasında değişen bir etkinleştirme değeri ile oldukça geri planda kaldılar.

2016-en-cok-satilan-akilli-telefon-markasi

Samsung, noel yani tatil sezonunda yavaş yavaş popülaritesini arttırıyor gibi dursa da geçen yılın aynı dönemine oranla %1 artışı ancak yakalayabilmiş. İnsanların Apple cihazlarını satın almaya devam ettiği ise bir gerçek. Etkinleştirilen yeni cihazlar için üçüncü ve dördüncü sırada yer alan Huawei ve LG durumu ise dikkat çekici. Üst segment ve uygun fiyatlı cihazlarının piyasada yer alıyor olmasına rağmen tercih edilmiyorlar.

Ekim ayında piyasaya sürülen Google’ın Pixel/Pixel XL akıllı telefonları ise Flurry’in listesine dahi giremedi.

Geçen yıl Flurry benzer bir rapor yayınlamış ve Apple cihazlarının tüm cihazlara karşın %49.1’ini oluşturduğunu, Samsung cihazlarının ise %19.8’ini oluşturduğunu paylaşmıştı.

5 inç ile 6.9 inç arasında değişen boyutlardaki phablets veya akıllı telefonlar ve tabletler popülaritesini artırmaya devam etmişler. 2016 yılında, 5.5 inçlik iPhone 6 Plus, 6s Plus ve 7 Plus’u içeren phablets kategorisi toplam cihaz etkinleşmesinin yüzde 37’sini oluşturuyor. 4.7 inç iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone 7 gibi orta büyüklükteki telefonlar ise tüm etkinleşmelerin %45’ini oluşturuyor. iPad gibi tam boyutlu tabletlerin etkinleştirilmesinde ise bir düşüş mevcut.

akilli-telefon-boyutlari