İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2017 iPhone’larda Arttırılmış Güvenlik için Iris Tarayıcı Yer Alabilir

Samsung’un amiral gemilerinden olan Note Serisi’nin en yeni modeli Galaxy Note 7’de yer alan Iris tarayıcı en seçkin ve en yeni güvenlik yükseltici özellikleri arasında yer alıyor. Dedikodulara göre ise Apple benzer bir özelliği kendi sunumu ile 2017’de iPhone’lara getirebilir.

Bir rapora göre, Apple’ın 2017’de yılında tanıtacağı iPhone’larda Iris tarayıcı yer alacak. Şirketin bunu yapması durumunda Touch ID’yi tahtından edebileceğinden ya da bunu ek bir güvenlik tedbiri olarak sunacağından söz ediliyor. Cihaz sahipleri, cihazın kilidini açmanın yanısıra kimlik doğrulaması ve daha fazlası için Iris tarayıcıyı kullanacaklar.

TSMC’nin iştiraki olan Xintec firmasının Irıs tarayıcısı için seri üretime başlama hazırlığında olduğu gelen iddialar arasında. Xintec firmasının seri üretimle 2017 iPhone’larına hazırlık yapacağı gelen bilgiler raporda detaylıca yer alıyor.

Aslında bu iddia yeni değil. Daha önceki yıllarda Apple’ın Iris tarayıcı üzerinde çalışmalar yapıldığı dillendirilmişti ancak bu bir türlü gerçekleşmiş değil. Hatta bu rapordan önde DigiTimes tarafından paylaşılan bir raporda Apple’ın 2018 yılında tanıtacağı muhtemelen iPhone 8’de bu özelliği kullanacağı belirtiliyordu. Touch ID ile zaten güvenlik konusunda sınıf atlayan Apple bakalım bu özelliği cihazlarında kullanacak mı, hep beraber bekleyip göreceğiz.