İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2017 Yılı, Mac Serisinin Yılı Olacak

Mac serisinin mevcut durumuna baktığınızda, Apple’ın son yedi ayda bir güncellediği tek modelin MacBook Pro olduğunu görebilirsiniz. En yeni MacBook Pro modellerinin bile önceki MacBook Pro modellerinin yenilenmesinin arasında 320 günün ortalamasının oldukça üzerinde, 527 günlük bekleme süresi söz konusu.

teknik destek

Mevcut satın alma rehberimizi incelediğiniz zaman 12 inç MacBook’un ötesinde diğer tüm Mac modellerinin önemli bir süredir yenilenmediğini, yeni MacBook Pro’nun aksine diğerlerinin şu anda “Satın Almayın” statüsünde olduğunu görebilirsiniz.

Genel olarak Mac modellerinin yenilenme dönemine baktığımız zaman;

  • iMac 420 gün önce,
  • MacBook Air 638 gün önce,
  • Mac mini 782 gün önce,
  • Mac Pro 1.084 gün önce,

güncellemiş. Güncellemelerinin olmayışının en büyük nedeni ise Intel, AMD ve Nvidia gibi üreticilerin Apple’ı bekletmesi. Bu üreticilerin her biri kendi ürün yol haritasını takip ederler ancak Skylake işlemcileri artık kolaylıkla temin edilebiliyor ve zaten güncellemeden yoksun Mac’ler için kullanılabilir durumda.

Mac serisinin Apple’a olan gelir durumuna bakıldığı zaman geçen yıldan bu yana önemli düşüşlerin olduğu net bir şekilde görülebiliyor. Bunun en öneli sebebi ise şüphesiz birkaç Mac modelinin haricinde anlamlı bir güncellemenin söz konusu olmaması. Strategy Analytics’e göre düşüşler, 2014 yılının dördüncü çeyreğinde %3 ve 2015 yılının üçüncü çeyreğinde %17 oranında gerçekleşerek giderek kötüleşmeye başlamış durumda.

Apple yatırımcıları şirketin ilk çeyrek kazanç sonuçlarını yeni MacBook Pro modelleri ile tersine çevirebileceklerini görmek için bekliyorlar. iPad Pro’nun ortalamanın üstünde bir satış fiyatı sayesinde geçtiğimiz yıl Apple gelirlerini arttırmış durumda.

Strateji Analytics’in kıdemli analisti Eric Smith, Apple’ın iPad’ler üzerine odaklanmasının istikrar arttıran etkisini belirtiyor. Apple’ın büyümeyi arttırması ve gelecekte artan kurumsal talebi kullanmak için zamanla iPad Pro ile Smart Keyboard’u ikinci parti tablet pazarına getirdiği de belirtiliyor.

Smith, iPad Pro’nun bilgisayar pazarını değiştirdiğini kabul ederek, Apple’ın tablet segmentine saldırmasının Mac’i unutmasına neden olduğunu söylüyor. iPad’in pazar payı son dört yılın ardından düşüşe geçerken son iki yıl içinde %22 oranına sabit kalmış durumda. Elbetteki bunda Apple’ın hareketi etkili olmuş durumda.

2012 yılına ait mali yılı görüşmeleri sırasında Apple’ın CEO’su Tim Cook, MacBook Air’in ve iPad’in niçin buluşmayacağına ilişkin yorum yaparken ürünlerin birleştirilmesinin tavizler yaratacağını savunmuştu. “Bir ekmek kızartıcısını ve bir buzdolabını bir araya getirebilirsiniz, ancak bu kullanıcılar için hoşnut olmayacak” demişti.

Buna karşın, bu yılın başlarında Apple, “Bilgisayar Nedir?” Adlı bir televizyon reklamı yayınlamış ve iPad Pro’yu bir bilgisayar olarak konumlandırmıştı. Hatta reklamda kullanılan slogan tam olarak “Bilgisayarınız bir iPad Pro olsaydı, bilgisayarınızın neler yapabileceğini düşünün” şeklindeydi.

Her şekilde artık Mac serisinin önemsenmesi gerekiyor ve Apple’ın 2017 yılında hedefinin Mac serisi üzerine olması söz konusu gibi duruyor. Bunu artık bekleyip göreceğiz.

müşteri hizmetleri

Bir yorum

  1. Ahmet Ahmet 16 Aralık 2016

    Geçen sene 5 yıl garantili aldığım MJVG2TU/A Macbook Air’ i satıp 13” Macbook Pro almayı düşünüyorum ama hangisini alacağıma karar veremedim, bir de tabi Air’imi satmam gerek 🙂
    Sizce Ömer bey hangisini alayım ?

Yorumlar kapatıldı.