İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2017 Yılında Yeni Nesil iPad’lerin Tanıtımı Gecikebilir!

Apple’ın tedarik zincirinden kaynaklar, şirketin çiplerde kullanılan 10 nanometre üretim süreci için “beklenenden düşük” verimin söz konusu olması yüzünden, önümüzdeki yıl iPad lansmanının standart Apple programını bozabileceği öne sürülüyor. Daha önce Mart 2017’de (Digitimes aracılığıyla) yeni nesil iPad’lerin geleceği söyleniyordu. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ve Samsung’un 10 nm üretim süreci için büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduğu söyleniyor ve TSMC’nin gelecek nesil iPad’lerde A10X yongalarının üretimini erteleme durumu var.

teknik destek

Apple, tipik olarak “X” etiketli çipleri ile “X” etiketsiz çipleri ile aynı üretim sürecini kullanıyor. Mevcut nesil olan A10 çipi için 16 nanometre üretim sürecini kullanıldı. Yeni bir iPad serisi için daha verimli bir 10nm üretim sürecine dayalı bir çipe geçiş her ne kadar doğrulanmamış olsa da tableti daha fazla güç verimli hale getirebilir ve kullanıcılar için daha hızlı bir işletim sistemi deneyimi sunma yönünde ilerleyebilir.

TSMC’nin, Apple, HiSilicon ve MediaTek’den 10 nm çip siparişleri aldığı ve 2017 yılının ilk çeyreğine kadar üretimlerin başlayacağı bildiriliyor. Bununla birlikte, TSMC’nin 10 nm üretim sürecine dayalı teknoloji için getiri oranı, üretim hattının beklediği gibi değil.

TSMC, Mart 2017’de piyasaya sunulması planlanan yeni nesil iPad serisi için Apple’ın A10X yongalarını üretmeye başlayacak. Kaynakları belirtmek gerekirse, dökümhanenin 10nm süreci için verimin yetersiz kalması zamanlamayı bozabilir.

Yakın zamanda söylentiler, 2017 iPad serisinin üç farklı modeli içerdiğini gösteriyordu. Yenilenen 9.7 inç ve 12.9 inçlik versiyonların yanı sıra tamamen yeni, çerçevesiz 10.9 inçlik bir modelden söz ediliyor. Yeni çerçeve içermeyen modelin 7.5 mm kalınlığında bir iPad olacağı olduğu ve fiziksel ana ekran düğmesine sahip olmayacağı söyleniyor. Yeni iPad’in iddia edilen boyutları, 10.1 inç, 10.5 inç ve son olarak 10.9 inç olacağı şeklinde çeşitli raporlarda değişiklik gösterdi.

Aynı raporda Digitimes, TSMC’nin yaklaşmakta olan “iPhone 8” için A11 çipleri üretmeye hazırlandığı da belirtiliyordu. Tedarik zinciri kaynaklarına göre, bu çiplerin üretiminin 2017 yılının ikinci çeyreğinde başlaması ve Apple’ın yıllık iPhone başlatma programına uygun yani Eylül ayında olması bekleniyor.

teknik destek