2017’de Apple’dan Neler Bekliyoruz? iPhone 8, iOS 11, Yenilenmiş iMac, iPad Pro ve Daha Fazlası

2
Apple-2017

iPhone 7 ve MacBook Pro’nun piyasaya sürülmesi ile 2016, Apple için karışık bir yıl oldu. iPhone 7, standart 3.5mm kulaklık girişi olmadan, AirPods’un piyasaya sürülmesiyle hafif kalan popüler bir seçenek olmaksızın piyasaya çıktı ve MacBook Pro, batarya sorunları, grafik sorunları ve cihazın yüksek fiyatıyla ilgili şikayetlerle gündeme oturdu.

Apple, 2016’daki iPhone satışlarındaki ilk düşüşünü de gördü ancak 2017, potansiyel olarak şirket için bir şeyler çevirdiği bir yıl olacak. 2014 yılında piyasaya sürülen iPhone 6 ve 6 Plus’tan bu yana gördüğümüz en büyük iPhone revizyonunu bekliyoruz. Ayrıca büyük iPad değişiklikleri, yenilenen masaüstü Mac’ler ve yazılım geliştirmelerinin bu yıl olacağına inancımız tam.

1iPhone 8 – Eylül 2017

2017 iPhone’la ilgili söylentiler, iPhone 7 piyasaya sürülmeden önce gelmeye ve giderek artmaya başladı. Bu nedenle orada çok fazla bilgi kirliliği var ve bu noktada pek çok rapor biraz çakışıyor. Bu sebeple Apple’ın planladığı şeyin net bir resmini elde etmek zor. Ama şu bir gerçek ki 2017, iPhone’un 10. yıldönümü…

Tüm söylentileri okursanız ve bazı ortak temalar çıkarırsanız, yeni nesil iPhone’da görünecekleri şeyleri ima eden birkaç somut ayrıntı bulabilirsiniz. iPhone 7s’e göre daha radikal olan tasarım değişikliklerinin olacağını beklediğimiz için yeni nesil iPhone’un “iPhone 8” olarak adlandırılacağını varsayıyoruz ancak Apple’ın başka bir adlandırma kullanmasıda mümkündür.

Bu yıl en az üç iPhone modeli gelecek gibi görünüyor ve bunlardan birinde bir OLED ekranın yer alması konuşuluyor. Samsung Galaxy S7 Edge gibi uçtan uca, kenarları saran, esnek ve kavisli bir ekranla veya ekranın altını ve üstünü uçtan uca saran 5 inç civarında bir yerde bir premium OLED iPhone gelecek gibi görünüyor.

Tüm bu söylentiler birbirini dışlayan kavramlar gibi görünüyor ancak her iki ihtimali düşündüğümüz söylentileri duyduk. Telefonun kenarlarını saran bir ekran, bir tür üst ve alt çerçeveler kullanmaya devam edeceğimizi gösteriyor; ancak KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo gibi kaynaklardan gelen bilgiler, daha az kavisli yani 2.5D’ye işaret ediyor gibi görünüyor.

Elbette, bazı “uçtan uca” söylentiler, üst ve alt çerçeve yerine yan çerçevelerin kaldırılması anlamına gelir ancak bu söylentilerde tamamen şeffaf değildir.

Her iki durumda da, iPhone 8’in ana ekran düğmesine düğmesinin kaldırılması, doğrudan Touch ID parmak izi tarayıcısı ile birlikte ekrana yerleşik olarak sunulması düşünülüyor. Ortam ışığı algılayıcıları, mikrofon ve kamera, gerçek bir tek cam parçası için ekranın altında konumlandırılabilir.

Bu OLED modelinin yanı sıra söylentiler, standart 4.7 ve 5.5 inç, donanımsal olarak yükseltilmiş 7s ve 7s Plus olmak üzere iki yeni iPhone modeli alacağımız yönündeki söylentilere de dikkat çekiyor. Bunlar muhtemelen daha uygun fiyatlı olacak ve standart LCD ekran panelleri ile gelecekler.

OLED modeli ya da 2017 yılı için söylenen üç iPhone modeli, Apple’ın birkaç yıl üst üste kullandığı alüminyum tarzı gövdeyi bitiren, bunun yerine bir cam gövdeyi getiren tasarım formunda olacaklar. Cam kaplama cihazın arka tarafına yerleştirilebilir ancak camın kendisi cihaza önemli ölçüde farklı görsel estetik katacaktır.

Bir cam gövde yeni bir görünüm getirir, ancak malzemelerin arkasında başka bir neden de var: kablosuz şarj. Apple’ın 2017’de piyasaya sürülebileceği uzun menzilli kablosuz şarj teknolojisini geliştirdiği söyleniyor. Alüminyum gövde, kablosuz şarj hızını etkileyebilir ancak cam bir gövde de böylesi bir durum daha düşük.

Apple kendi kablosuz şarj teknolojisini mi geliştiriyor veya Energous gibi bir şirketle beraber mi tam olarak netlik yok ve tam olarak kablosuz şarjın nasıl kullanılacağını bilemiyoruz ancak 2017’deki tüm iPhone modellerinde görmek istediğimiz bir özellik gibi görünüyor.

2017 iPhone için söylenen diğer özellikler arasında daha hızlı bir A11 çip, geliştirilmiş yüz tanıma teknikleri veya belki de iris tarayıcısı gibi daha gelişmiş biyometrik özellikler ve “daha karmaşık dokunsal titreşimler” oluşturabilen yükseltilmiş bir Taptic Engine var. Bazı iPhone modellerinde çift lensli arka kameranın sunulmasına devam edilmesi bekleniyor ancak yeni nesil iPhone’da optik görüntü sabitleme her iki merceğede (yalnızca geniş açı lensi yerine) eklenebilir.

Apple, 2017 iPhone’u için 10 farklı prototip üzerinde çalışıyor gibisinden söylentiler mevcut. Bu da peş peşe gelen ve birbiri ile çelişen söylentileri açıklıyor aslında.

2017 iPhone’un, Eylül ayı içerisinde tanıtılmasını bekliyoruz ve bu tarih yaklaştıkça daha somut söylentilerin gelmesiyle daha net fikirler edinebileceğiz.

Önceki

Comments are closed.