2017’de Apple’dan Neler Bekliyoruz? iPhone 8, iOS 11, Yenilenmiş iMac, iPad Pro ve Daha Fazlası

Apple-2017

iPhone 7 ve MacBook Pro’nun piyasaya sürülmesi ile 2016, Apple için karışık bir yıl oldu. iPhone 7, standart 3.5mm kulaklık girişi olmadan, AirPods’un piyasaya sürülmesiyle hafif kalan popüler bir seçenek olmaksızın piyasaya çıktı ve MacBook Pro, batarya sorunları, grafik sorunları ve cihazın yüksek fiyatıyla ilgili şikayetlerle gündeme oturdu.

teknik destek

Apple, 2016’daki iPhone satışlarındaki ilk düşüşünü de gördü ancak 2017, potansiyel olarak şirket için bir şeyler çevirdiği bir yıl olacak. 2014 yılında piyasaya sürülen iPhone 6 ve 6 Plus’tan bu yana gördüğümüz en büyük iPhone revizyonunu bekliyoruz. Ayrıca büyük iPad değişiklikleri, yenilenen masaüstü Mac’ler ve yazılım geliştirmelerinin bu yıl olacağına inancımız tam.

iPhone 8 – Eylül 2017

iPhone-8

2017 iPhone’la ilgili söylentiler, iPhone 7 piyasaya sürülmeden önce gelmeye ve giderek artmaya başladı. Bu nedenle orada çok fazla bilgi kirliliği var ve bu noktada pek çok rapor biraz çakışıyor. Bu sebeple Apple’ın planladığı şeyin net bir resmini elde etmek zor. Ama şu bir gerçek ki 2017, iPhone’un 10. yıldönümü…

Tüm söylentileri okursanız ve bazı ortak temalar çıkarırsanız, yeni nesil iPhone’da görünecekleri şeyleri ima eden birkaç somut ayrıntı bulabilirsiniz. iPhone 7s’e göre daha radikal olan tasarım değişikliklerinin olacağını beklediğimiz için yeni nesil iPhone’un “iPhone 8” olarak adlandırılacağını varsayıyoruz ancak Apple’ın başka bir adlandırma kullanmasıda mümkündür.

Bu yıl en az üç iPhone modeli gelecek gibi görünüyor ve bunlardan birinde bir OLED ekranın yer alması konuşuluyor. Samsung Galaxy S7 Edge gibi uçtan uca, kenarları saran, esnek ve kavisli bir ekranla veya ekranın altını ve üstünü uçtan uca saran 5 inç civarında bir yerde bir premium OLED iPhone gelecek gibi görünüyor.

Tüm bu söylentiler birbirini dışlayan kavramlar gibi görünüyor ancak her iki ihtimali düşündüğümüz söylentileri duyduk. Telefonun kenarlarını saran bir ekran, bir tür üst ve alt çerçeveler kullanmaya devam edeceğimizi gösteriyor; ancak KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo gibi kaynaklardan gelen bilgiler, daha az kavisli yani 2.5D’ye işaret ediyor gibi görünüyor.

Elbette, bazı “uçtan uca” söylentiler, üst ve alt çerçeve yerine yan çerçevelerin kaldırılması anlamına gelir ancak bu söylentilerde tamamen şeffaf değildir.

Her iki durumda da, iPhone 8’in ana ekran düğmesine düğmesinin kaldırılması, doğrudan Touch ID parmak izi tarayıcısı ile birlikte ekrana yerleşik olarak sunulması düşünülüyor. Ortam ışığı algılayıcıları, mikrofon ve kamera, gerçek bir tek cam parçası için ekranın altında konumlandırılabilir.

Bu OLED modelinin yanı sıra söylentiler, standart 4.7 ve 5.5 inç, donanımsal olarak yükseltilmiş 7s ve 7s Plus olmak üzere iki yeni iPhone modeli alacağımız yönündeki söylentilere de dikkat çekiyor. Bunlar muhtemelen daha uygun fiyatlı olacak ve standart LCD ekran panelleri ile gelecekler.

OLED modeli ya da 2017 yılı için söylenen üç iPhone modeli, Apple’ın birkaç yıl üst üste kullandığı alüminyum tarzı gövdeyi bitiren, bunun yerine bir cam gövdeyi getiren tasarım formunda olacaklar. Cam kaplama cihazın arka tarafına yerleştirilebilir ancak camın kendisi cihaza önemli ölçüde farklı görsel estetik katacaktır.

Bir cam gövde yeni bir görünüm getirir, ancak malzemelerin arkasında başka bir neden de var: kablosuz şarj. Apple’ın 2017’de piyasaya sürülebileceği uzun menzilli kablosuz şarj teknolojisini geliştirdiği söyleniyor. Alüminyum gövde, kablosuz şarj hızını etkileyebilir ancak cam bir gövde de böylesi bir durum daha düşük.

Apple kendi kablosuz şarj teknolojisini mi geliştiriyor veya Energous gibi bir şirketle beraber mi tam olarak netlik yok ve tam olarak kablosuz şarjın nasıl kullanılacağını bilemiyoruz ancak 2017’deki tüm iPhone modellerinde görmek istediğimiz bir özellik gibi görünüyor.

2017 iPhone için söylenen diğer özellikler arasında daha hızlı bir A11 çip, geliştirilmiş yüz tanıma teknikleri veya belki de iris tarayıcısı gibi daha gelişmiş biyometrik özellikler ve “daha karmaşık dokunsal titreşimler” oluşturabilen yükseltilmiş bir Taptic Engine var. Bazı iPhone modellerinde çift lensli arka kameranın sunulmasına devam edilmesi bekleniyor ancak yeni nesil iPhone’da optik görüntü sabitleme her iki merceğede (yalnızca geniş açı lensi yerine) eklenebilir.

Apple, 2017 iPhone’u için 10 farklı prototip üzerinde çalışıyor gibisinden söylentiler mevcut. Bu da peş peşe gelen ve birbiri ile çelişen söylentileri açıklıyor aslında.

2017 iPhone’un, Eylül ayı içerisinde tanıtılmasını bekliyoruz ve bu tarih yaklaştıkça daha somut söylentilerin gelmesiyle daha net fikirler edinebileceğiz.

iPad Pro – 2017 Bahar

Yenilenmis-iPad-Pro

Apple, iPad Pro’nun yenilenmiş bir versiyonu üzerine çalışıyor ve iPhone’da olduğu gibi söylentiler oldukça yerinde. Apple’ın 2017’de üç model sunmayı planladığı söyleniyor: 9.7-inç iPad Pro, 12.9 inç iPad Pro ve 10.1 ila 10.9 inç arasında bir ekrana sahip yeni bir orta sınıf iPad Pro modeli.

10 inç iPad Pro, iPhone 8’e benzeyen, uçtan uca, neredeyse çerçeve içermeyen bir ekrana sahip olacağı söyleniyor ve gerçek gövde boyutu 9.7 inç iPad Pro ile aynı olacak.

Bu nedenle söylentiler 10 inçlik iPad Pro’nun 9.7 inçlik iPad Pro’nun yerini almasını öneriyor ancak Apple, 9.7 inçlik iPad Pro’yu düşük maliyetli bir tablet seçeneği olarak tutmayı da planladığı iddia ediliyor. 10 inç ve 12.9 inçlik modellerin daha hızlı A10X işlemcileri ile yeni amiral gemisi modelleri olacağı da gelen bilgiler arasında.

10 inçlik iPad’in tam boyutu henüz netleşmiş durumda değil. KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple planlarını kesin olarak öngörüyor ve 10.5 inç olarak bu ölçütü bize veriyor. Japon kaynaklı web sitesi Mac Otakara, daha karışık bir iddialara sahip ve Apple’ın hem 10.9 inçi hem de 10.1 inçi işaret eden iki rapor yayınlamış durumda. Tayvan tedarik zincirindeki söylentiler ise 10.5 inçi işaret ederken, Barclays Research tarafından yapılan araştırmalar bunun 10.9 inç olacağını söylüyor.

Mac Otakara’dan bir rivayet de Apple’ın daha küçük bir 7.9 inç iPad Pro ile iPad mini’nin yerini başarılı bir şekilde dolduracağını öneriyor. Ancak bu bilgi henüz başka bir kaynak tarafından teyit edilmiş değil.

Apple 2017’de yeni iPad’leri tanıtmayı planladığı düşünüldüğünde, şirketin yıl boyunca iPad’e özgü yazılım geliştirmelerine daha fazla odaklanması söz konusu. Apple’ın daha yumuşak ekranda yakınlaştırma, kaydırma gibi özellikleri destekleyen yeni nesil Apple Pencil için genişletilmiş iOS desteği gibi profesyonel kullanıcılara hitap eden yeni donanım ve yazılım özellikleri ile iPad Pro’yu geliştirmeyi hedeflediği söyleniyor. Böylece yeni nesil iPad Pro’ların daha fazla alanda çalışmasına izin verilecektir.

Mac Otakara ve Barclays Research, muhtemelen Mart ya da Nisan ayında yeni iPad’ler için piyasaya sürülmesini beklediklerini söyleyelim. Ancak eğer radikal bir, uçtan uca ekran ile yeniden tasarlanmış bir form söz konusuysa, Apple’ın 2017 iPhone’u tümüyle yeni bir tasarımla sunacağı konusu tartışılabilir.

iMac – 2017 Bahar

Yenilenmis-iMac

Yeni iMac’ler, Apple’ın Ekim 2016 etkinliğinde MacBook Pro’nun yanında yer almadı ancak iMac’ler için bir güncelleme olacağı yönünde söylentiler var. KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, yeni iMac’leri 2017 ortalarında göreceğiz, bu da bize Mart ya da Nisan ayını işaret ediyor.

Yenilenen iMac, muhtemelen Intel’in Kaby Lake çiplerini ve AMD grafik kartlarını (ayrı grafik seçeneklerini kullanan modellerde) içeriyor. iMac’in potansiyel olarak tasarım yenilemesi ile gelmesi ile birlikte, küçük bir teknik güncellemeden daha fazla bir şey olduğunu öne süren söylenti yok. Aslında, Bloomberg’den edinilen bilgilere göre 2017’de göreceğimiz tek şey USB-C’ye geçiş ve geliştirilmiş işlemciler.

Kaby Lake çipleri, Aralık ayının sonlarında geldiler ve Bahar sürümü iMac’ler için mükemmel zamanlamaya sahipler.

Potansiyel olarak, bir iMac’in yanında gidebilecek yeni bir klavye görebiliyoruz. Apple, MacBook Pro’nun klavyesine çok benzeyen bir Touch Bar’a sahip, bağımsız bir klavye planlıyor olması muhtemel gibi duruyor. Böyle bir klavye gelecekteki bir iMac’e eşlik edebilir.

MacBook – 2017 Bahar

Roze-Altin-MacBook

2015 baharında 12 inç Retina MacBook’u tanıtan Apple, 2016 ilkbaharında yenilenen bir sürüm başlattı. Bu nedenle, 2017 yılının ilk aylarında başka bir yeni sürüme geçileceğini düşünüyoruz.

MacBook için uygun olan düşük güçlü Kaby Lake çipleri zaten mevcut. Bu yüzden yükseltilmiş bir makinede görebileceğimiz şey için güvenli bir ihtimal tam olarak bu çiplerin söz konusu olması. Yeni MacBook için hiçbir tasarım değişikliği beklenmiyor.

MacBook Pro – 2017 Sonbahar

Yeni-2016-MacBook-Pro

Touch Bar’lı yeni MacBook Pro modelleri 2016’da piyasaya çıktı ve Apple geleneksel bir yenileme döngüsüne bağlı kalırsa, 2017 sonbaharında dahili bileşenleri iyileştirilmiş yeni MacBook Pro’ları piyasaya sürebilir. Yükseltmeler arasında Kaby Lake çipleri ve hafif fiyat indirimleri söz konusu olabilir. Ancak önümüzdeki birkaç yıl boyunca hiçbir dış tasarım değişikliği beklenmiyor.

Mac Pro – 2017 (?)

2013-Mac-Pro

Mac Pro, en son 2013’te yenilendi o zamandan beri bir yenileme yapılmadı. Ki halen daha onun ne zaman yenileceğini bilmiyor, bununla ilgili tahmin yürütemiyoruz. Apple’ın çalışmaları arasında Mac Pro için güncelleme hazırlığı olduğunu öne süren somut bir söylenti yok ve yeni bir makinenin neler içereceğine dair hiçbir ipucu mevcut değil.

Güncellenmiş bir Mac Pro’ya uygun işlemci ve ekran kartları uzun süredir mevcuttu ancak Apple, yeni bir Mac Pro sunmadan önce Intel ve AMD gibi şirketlerin en yeni teknolojisini bekliyor olabilir.

2017 yılı için yeni bir Mac Pro planlanıyorsa, ilkbaharda yenilenmiş iMac’lerin yanında gelebilir ya da Apple en yeni nesil çipleri bekliyorsa sonbaharda gelebilir.

Mac mini – 2017 (?)

Mac-mini

Mac Pro’da olduğu gibi, Mac mini’nde de son güncellemesi Ekim 2014’te olduğu ve o zamandan bu yana hiçbir güncelleme görmedi. Ne yazık ki, 2016 yılında yükseltilmiş bir Mac mini görüp görmeyeceğimiz konusunda söylentiler duymadık, Ancak gelirse, Kaby Lake çiplerine, daha hızlı SSD seçeneklerine, daha iyi grafiklere ve son iki yılda Mac serisine getirilen diğer iyileştirmelerini içerebilir.

MacBook Air – Güncellenmeyecek

MacBook-Air-2016

Daha ince, daha hafif MacBook ve MacBook Pro cihazlarıyla artık başka bir MacBook Air güncellemesi beklemiyoruz. Apple, MacBook Air’i daha pahalı cihazlarının fiyatını düşürene kadar, düşük fiyatlı bir seçenek olarak bir süre daha piyasada tutacak ancak muhtemelen yeni bir MacBook Air tanıtılmayacak.

Bununla birlikte, Apple, düşük maliyetli bu cihazını daha uzun süre daha piyasada tutmak istiyorsa, küçük dahili güncellemeler ile yeniden görebiliriz.

Apple Watch – 2017 Sonbahar (?)

Apple-Watch-Series-2

Apple, 2017 sonbaharı için üçüncü nesil bir Apple Watch üzerinde çalışıyorsa, bu çalışma tümüyle korunuyor. Yeni bir Apple Watch’un 2017 için hazır olduğunu öne süren herhangi bir söylenti duymadık.

Yeni bir Apple Watch’ta görebildiğimiz potansiyel özellikler arasında, ilk önemli tasarım değişiklikleri, yükseltilmiş çip ve belki de Apple’ın birinci ve ikinci nesil sürümlere yapamadığı sensörler yer alıyor.

Apple’ın akıllı saatinin içine dahil etmek istediği ancak pil ömrü endişeleri nedeniyle ekleyemediği bir özellik olan bir cep telefonu bağlantısı, 2017 modelinde yer alabilir. Apple Watch için gelişmiş LED ve parlaklık ile daha ince ve daha hafif olabilen mikro LED ekranlara geçiş yapma ihtimalinin olduğu söylentilerini de duyduk.

Bu noktada, 2017’de yeni bir Apple Watch’un gelip gelmeyeceğini söylemek için henüz erken. Bu nedenle, yeni yılın ilk birkaç ayı boyunca neler olup bittiğini anlamak için ek söylentiler beklemeliyiz.

Apple TV – Bilinmiyor (?)

4-Nesil-Apple-TV

Apple’ın 2017’de yeni, güncellenmiş bir Apple TV sunabileceğinin muhtemel olduğunu düşünmüyoruz. Şu anda bu yönde herhangi bir söylenti yok ve Apple TV’nin güncellenmesi için gerçek bir neden yok.

Dördüncü nesil Apple TV’nin gelmesinden önce, Apple’ın cihazın yeni bir sürümünü sunması için birkaç yıl beklenildi. Bu yüzden Apple TV, tarihsel olarak Mac’ler ve iOS cihazları gibi yıllık güncelleme programına değil.

Söylentiler, gelecekte gelecek olan yeni Apple TV’nin daha iyi bir çip ve belki de Amazon Echo ve Google Home gibi ürünlerle rekabet etmesini sağlayacak bazı özellikleri içerdiğini söylüyor, ancak bunların yanında başka özelliklerin olup olmadığı belirsiz.

iOS 11 – 2017 Sonbahar (Haziran’da İlk Beta Gelecek)

Apple, iPhone’lar ve iPad’ler için mobil işletim sisteminin yeni sürümünü her yıl tanıtmakta ve 2017’de iOS 11’in gelmesi beklenmektedir.

iOS 11’e neyin dahil edileceğine dair çok fazla bilgi yok ancak profesyonel kullanıcılara hitap eden geliştirilmiş Apple Pencil desteği gibi özellikler ile iPad üzerinde daha fazla odaklanma olabileceğini düşündüren bazı ipuçlarını duyduk. Apple’ın, Apple Pencil’ın işletim sisteminde daha geniş çapta çalışmasına izin vermeyi planladığı söyleniyor.

Apple ayrıca Snapchat ve Facebook ile rekabet edebilmek için kullanıcıların video kaydetmesine, video düzenlemesine, filtre ve doodle eklemelerine olanak tanıyan kendi sosyal bir uygulama geliştirdiği yönünde söylentiler dolaşıyor. Böyle bir uygulama şu anda geliştiriliyorsa, iOS 11’in yayınlanması ile hayatımıza giriş yapabilir.

Apple, ayrıca bir AR / VR ekibi ile güçlendirilmiş ve sanal gerçekliği araştırıyor ve bazı çeşitlendirilmiş gerçeklik özelliği potansiyel olarak iOS 11’de üzerinde tanıtılacaktır. Haritalar ve Fotoğraflar, Apple’ın iPhone’un kamera ile artırılmış gerçeğin avantajından yararlanabileceği iki alan.

Apple, Haziran ayında gerçekleşecek yıllık Worldwide Developers Conference’da (WWDC) iOS 11’i tanıtacak ve ilk betasını geliştiriciler için yayınlayacak.

macOS 10.13 – 2017 Sonbahar (Haziran’da İlk Beta Gelecek)

macOS’un yeni nesil sürümü (10.13), 2017 sonbaharında gelecek ve macOS işletim sistemine yeni özellikler ve yeniliklerle katacak. macOS 10.13’te hangi özellikleri görebileceğimiz konusunda henüz bir haber yok ancak ayrıntılar yıl içinde, zaman geçtikçe sızdırılacaktır.

Apple, Haziran ayında gerçekleşecek yıllık Worldwide Developers Conference’da (WWDC) macOS 10.13’ü tanıtacak ve ilk betasını geliştiriciler için yayınlayacak.

watchOS 4 – 2017 Sonbahar (Haziran’da İlk Beta Gelecek)

iOS 10.11’in yanında, Apple Watch’ta çalışan işletim sisteminin güncellenmiş bir versiyonu olan watchOS 4’ü alacağız. watchOS 4’te yeni özelliklerin neler olabileceği konusunda henüz bir haber yok ancak yeni yazılımın ilk betasını Haziran ayında alacağız.

tvOS 11 – 2017 Sonbahar (Haziran’da İlk Beta Gelecek)

2017’de beklediğimiz nihai yazılım güncellemelerinden birisi de dördüncü nesil TV’de çalışan tvOS yazılımının yeni bir versiyonu olan tvOS 11’dir. Apple, hala tvOS deneyimini geliştirmeye çalışıyor; bu nedenle şirketin kullanıcıların Apple TV’lerini nasıl kullandıklarına daha iyi bir şekilde anladığı için büyük olasılıkla bazı arayüz iyileştirmeleri ve diğer kullanılabilirlik değişikliklerini görmeyi bekleyebiliriz. Yeni yazılımın ilk betasını Haziran ayında alacağız.

Home Hub – 2017 Sonunda (?)

Amazon-Echo

Söylentilere göre Apple, Amazon Echo’ya benzer, akıllı ev cihazı üzerinde çalışıyor. Apple’ın bu akıllı ev cihazı, dijital asistanı Siri ile desteklenmek üzere bir hoparlör ve mikrofon ile donatılmış olacak.

İki yıldır gelişmekte olan ve prototip test aşamasında olan bu cihazın, sesle kontrol edilmek üzere, ışıklar, kilitler ve daha fazla şey için HomeKit’e bağlı aksesuarları kontrol edebildiği söyleniyor. Amazon Echo ya da Google Home ile yarışacak ürünlere göre daha gelişmiş mikrofon ve hoparlör teknolojisine sahip olabilir.

Bu noktada Home Hub hakkındaki bilgiler biraz bulanık ve pek çok detay belli değil. Yüz tanıma yetenekleri cihaza entegre edilebilir ve Apple’dada Siri gelişmeleri üzerine çalışarak daha fazlasını yapabilir.

Henüz prototip aşamasında olduğu için ne zaman tanıtılacağı tamamen net değil. 2017 yılının son aylarında gelebilir ancak 2018 yılına kadar da hazır olmayabilir. Hepsinden öte Apple bu projeyi tamamen iptal edebilir.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.