Şimdi yükleniyor

2017’de Apple’ın Tanıtacağı Düşünülen OLED Ekranlı iPhone Modeli için Şimdiden Sıkıntılar Ortaya Çıktı!

OLED-iPhone

2017’de Apple’ın Tanıtacağı Düşünülen OLED Ekranlı iPhone Modeli için Şimdiden Sıkıntılar Ortaya Çıktı!

Son Güncelleme tarihi 22 Aralık 2016 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Apple’ın 2017’de esnek bir OLED ekrana sahip en az bir iPhone modelini piyasaya sürmeyi planladığına dair söylentilerin ortasında Bloomberg, OLED ekranların üretimi için kullanılan makinelerin yapımından sorumlu olan Japon şirket Canon Tokki’ye daha yakından bir bakış sağlıyor.

Canon Tokki’nin neredeyse OLED ekran üretimi yapan makinelerin tamamını ürettiği söyleniyor. Her ELVESS OLED makinesi 328 feet, yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir vakumlu üretim yapan, kırmızı, mavi ve yeşil pikselleri buharlaştırarak organik malzemeler kullanıp, bir cam yüzey üzerine koymak için kullanılır.

OLED-Ekran-Uretim-Makinesi 2017'de Apple'ın Tanıtacağı Düşünülen OLED Ekranlı iPhone Modeli için Şimdiden Sıkıntılar Ortaya Çıktı!

Canon Tokki, hatanın marjını önemli ölçüde azaltmış olan üretim süreci için başlıca teknolojileri geliştirdi ve diğer firmaların rekabet edemeyecekleri çok daha yüksek getiri oranına sahip.

Bloomberg’e göre, Canon Tokki yılda 10’dan az makineyi ancak üretebiliyor ve yüksek talep nedeniyle iki yıllık bir birikim var. Tam da bu noktada, bunun Apple üzerinde bir etkisi olup olmayacağı belirsiz. Apple’ın iPhone üzerinde kullanacağı OLED ekranlar için ekipmanların çoğunun zaten hazır olduğu da gelen bilgiler arasında.

Samsung’un akıllı telefon serisi birkaç yıldır OLED ekranlar kullanıyor ancak Blooomberg, düşük verim oranlarına bağlı olarak Apple’ın talebini karşılamak için Samsung’un yeterli OLED ekran üretemeyeceği uyarısında bulunuyor.

Potansiyel üretim için bir darboğaz söz konusu ve Apple’ın gelecek yıl iPhone’larda OLED ekran için Cupertino merkezli şirketin ek tedarikçileri artırabileceği gündemde. Her biri 10 milyar yen’den (yaklaşık 85 milyon dolar) olan bir makine için mevcut bekleme süresi yaklaşık iki yıldır. Yani Apple’ın makine üretimi için de beklemek gibi bir durumu söz konusu değil.

İcra Kurulu Başkanı Teruhisa Tsugami, Samsung Display, LG Display ve Sharp’ın da aralarında bulunduğu ekran yapımcılarının talebini mümkün olan en kısa sürede karşılayacaklarını sözlerine ekledi: “Üretimi attırmak ve daha kısa bekleme süresi ortaya koymak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz”.

OLED ekranlar, geleneksel LCD’lere kıyasla geliştirilmiş pil ömrü için üstün kontrast ve daha iyi güç verimliliği sunuyorlar. OLED ekranlar da esnek plastikten yapılabiliyorlar ve çok daha inceltilebiliyorlar.

Söylentilere göre, Apple 2017’de bir OLED ekran kullanıldığı en az bir iPhone modelini piyasaya sürecek ancak söylentiler ekranın nasıl görüneceği yönünde net bir şey ortaya koymuyorlar. Bazı söylentiler, iPhone 8’in cihazın kenarlarından saran kavisli bir OLED ekran kullanacağını (diğer bir deyişle Galaxy S7 Edge benzeri), bazıları daha az çarpıcı eğrilere işaret ettiğini ileri sürerken bazı söylentiler ise tüm kenarları ortadan kaldıran düz bir OLED ekran öneriyor yani uçtan uca bir tasarım.

teknik destek