İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3 Adımda Mac OS X’e Windows 10 Kurun!

Mac’ler için özel olarak optimize edilen, dünyanın en iyi stabilite çalışan ve yüksek performans sunan işletim sistemi şüphesiz OS X’dir. Ancak kimi zaman işler beklenildiği gibi gitmiyor ve Mac üzerinde duran alternatif bir işletim sistemine ihtiyaç olabiliyor. Özellikle de Windows’a.

Son Windows sürümü Windows 10’nun çıkması ile Mac kullanıcılarının merakıda kabarmış durumda. Arkaplanda duran bir Windows 10’u Mac’e nasıl kurabileceklerini merak ediyorlar. Bu bağlamda bugün sizlere üç adımda Mac’e Windows 10’nun nasıl kurulduğunu izah etmeye çalışacağız.

Öncelikle ihtiyacımız olan 64 bit Windows 10’nun disk görüntüsünü (ISO) indirmek. Microsoft kullanıcılarını yormamak için (ürün anahtarı olmaksızın) Windows 10 sürümünü sitesi üzerinden basit be hızlı bir şekilde indirilmesine olanak sağlıyor. Buradan devam ederek Windows 10’u indirebilirsiniz.

Windows 10’nun inmesinin ardından bir diğer ihtiyacımız olan ücretsiz sanallaştırma yazılımı Oracle VM WirtualBox’ı indirmemiz gerekiyor. virtualbox.org üzerinden ücretsiz olarak yazılımı indirebilirsiniz. Apple’ın kendi yazılımı olan “Boot Camp Yardımcısı” şüphesiz daha iyi sonuçlar veriyor ancak Windows 10 konusunda tam bir desteğin sağlanmaması sebebi ile sorunlar oluşabiliyor. Bu sebeple VM WirtualBox’ı indirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Şimdi gelin Windows 10’u sadece üç adımda Mac’imize kuralım!

  1. VM WirtualBox ve Windows 10 ISO dosyasını masaüstüne taşıyın. Ardından VM WirtualBox’ın kurulumunu başlatın. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra VM WirtualBox sizi yönlendirmeye başlayacak.
  2. VM WirtualBox ilk planda Windows 10’nun ISO dosyasına ihtiyaç duyacaktır. Masaüstünüzde yer alan Windows 10 ISO dosyasını uygulamaya göstererek kurulum aşamalarına geçebilirsiniz. SSD’niz üzerinde ne kadar alan ayırmak istediğiniz, ne kadar RAM miktarının Windows 10 için kullanılabilir olacağı gibi adımları tercihinize göre seçebilirsiniz. Bu düzenlemelerin Windows 10’u kurduktan sonra değiştiremeyeceğinizi belirtelim.
  3. Kurulumun tamamlanmasının ardından OS X içinde VM WirtualBox’ın profesyonel penceresi açılacak ve artık Windows 10’nun çalıştığı sanal diskiniz üzerinden Windows 10 kurulumu yapılacak. Kurulumun tamamlanması ortalama 20 dakika sürmektedir. 20 dakika sonrasında Windows 10’u hiçbir engele takılmadan kullanabilirsiniz.

Evet yapacağınız tüm işlem bu kadar!

VM WirtualBox’ın Türkçe dil desteğine sahip olması sebebi ile kurulum sırasında zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

VM WirtualBox’ın sunduğu en büyük güzellik ise OS X işletim sistemini kullanıyorken diğer işletim sistemini de eş zamanlı olarak kullanabilmeniz. Bu yönü ile işlerinizi daha pratik ve düzenli bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Ve ek işletim sisteminiz kesinlikle belirlediğiniz kadar RAM, CPU gücüne sahip oluyor.