İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3D Touch Özelliği Bütün Akıllı Telefonlara Geliyor

Apple, iPhone 6s ile birlikte 3D Touch teknolojisini iPhone’larda uygulamaya başladı. Bu teknoloji ile ekrana farklı basınçlar uygulanarak çeşitli işlevlerin yerine getirilmesi sağlanıyor. Apple, bu özelliği iPhone 6s’e ekleyebilmek için donanımsal bir yenilik yaparak basınca duyarlı sensörlerin bulunduğu bir ekran kullandı.

teknik destek

Basınca duyarlı ekranlar geliştirmek kolay değil. Apple, 3D Touch ekranı mükemmel hale getirebilmek için bir yıl çalıştı. Bu tarz bir ekranı geliştirmenin oldukça zor olduğunu söylüyor. Yeni iPad’lerde 3D Touch olmamasının sebebi belki de bu zorluk.

Eski iPhone’larda Jailbreak yapılarak yüklenen tweaklerle 3D Touch özeliğini aktif etmek mümkün. Fakat çok da sağlıklı çalıştığını söyleyemeyiz.

Michigan Üniversitesi’nden bir grup mühendis basınca duyarlı ekrana gerek kalmadan sadece yazımın yoluyla 3D Touch özelliğini çalıştırmayı başardı. ForcePhone isimli geliştirdikleri uygulama sayesinde belki de bütün akıllı telefonlarda bu özellik çalışabilir.

ForcePhone isimli uygulama ekrana yapılan baskının sesini algılayarak 3D Touch özelliğinin çalışmasını sağlıyor. Telefona uygulanan baskı sesi insanın duyamayacağı kadar düşük frekansta. Bu ses mikrofon sayesinde uygulama tarafından algılanıp özellik çalışmaya başlıyor.

ForcePhone uygulamasının Haziran ayında demosu yayınlanacak. Bu yazılım sayesinde belki de Anrodli cihazlar bile 3D Touch özelliğinden faydalanabilecekler.

 

 

müşteri hizmetleri