İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

4K Apple TV’nin Ortaya Çıkan Özellikleri

Apple’ın tanıtımına yaklaşılan beşinci nesil 4K Apple TV’sinin özellikleri belirginleşmeye başladı. Geliştirici Steve Troughton-Smith, hafta sonu ortaya çıkan büyük yazılım sızıntısının altından pek çok şeyi çıkarmayı başardı ve bunu yapmaya da devam ediyor. Geliştirici bu sabah yeni bir tweet atarak, cihazın donanım yazılımında 5. nesil Apple TV ile ilgili bulduğu ayrıntıları paylaştı.

Geliştiriciye göre, 5. nesil Apple TV, A10 Fusion çip ve 3GB RAM ile güçlendirilecek. Apple’ın 2015 yılında piyasaya sürdüğü 4. nesil Apple TV, 2GB RAM ile birlikte A8 çipini bünyesinde bulunduruyor. A10 serisi çipin Apple TV’ye gelmesi, içerik kalitesinin 4K’ya yükseltilmesinde büyük bir rol oynayacak.

Öte yandan Troughton-Smith, Apple’ın 5. nesil Apple TV için saniyede 60 kare ile 4K içeriği oynatacak A10X Fusion çipini seçmiş olabileceğine inanıyor.

Bir sonraki Apple TV’de böylesine güçlü bir çipin yer alması kullanıcı tarafından önemli değişikliklere neden olacak çünkü tvOS için oyun geliştiricileri becelerini göstermeye başlayacaklar. Öyle ki geliştiricilerin tvOS için geliştiricekleri oyunlar Apple TV’nin modern konsollara rakip olmasını sağlayabilir.

5. nesil Apple TV’nin 3GB RAM’i, hem iTunes Store’da hem de üçüncü parti içerik sağlayıcıları tarafından sunulacak olan 4K HDR içeriğini aktarımı için gereken ekstra çalışma belleğini getirecek ancak ek RAM Apple TV’de farklı bir role sahip olabilir. Mesela Apple’ın gelecek planlarından olan Artırılmış Gerçeklik teknolojisi.

ARKit, Apple’ın tanıtımına yaklaşılan iPhone X ve iPhone 8 cihazları için önemli bir rol oynuyor ve gelecekte diğer Apple ürünlerinde de ortaya çıkacak gibi duruyor.