Şimdi yükleniyor

5.8 inç iPhone 8’in Ekran Detayları Netleşmeye Başladı

iPhone 8 Siri

5.8 inç iPhone 8’in Ekran Detayları Netleşmeye Başladı

Son Güncelleme tarihi 16 Mart 2017 by Müşteri hizmetleri

Yaygın olarak uçtan uca OLED ekrana sahip olacağı söylenen 5.8 inç iPhone’un ekran detayları artık netleşmeye başladı. Son raporlara göre 5.8 inç iPhone’un ekranı 2.5D kavisli olacak. Böylece ekranın sol ve sağ kenarları hafif bir kıvrımlı görünüme sahip olacak.

teknik destek

Dün yayınlanan bir raporda, bu yılın premium iPhone’unun ekranının kavisli olacağı doğrulanırken, bir Samsung Galaxy S7 Edge’ye göre daha yumuşak bir ekran eğrisinden söz edilmişti. Şimdi bu rapor, MacRumors tarafından doğrulanıyor ve bu 5.8 inç iPhone’un kenarları yüksek eğrili bir ekrana sahip olmayacağı, bunun yerine kenarları daha hafif eğrili bir ekrana sahip olacağı anlamına geliyor.

Bu yılın premium iPhone modelinin ekranının, Galaxy S7 Edge’nin ekranı gibi kavisli olmayacağı gerçeğiyle birlikte, Apple’ın yine S7 Edge’de olduğu gibi ekranın kavisli tarafından bir fonksiyonellik ortaya koymayacağını çıkarmak mümkün. Zaten en başından beri şirketin ekranın alt kısmında bir işlev alanı oluşturmayı planladığı konuşuluyor.

iPhone-3D-ve-2.5D-Kavisli-Ekran 5.8 inç iPhone 8'in Ekran Detayları Netleşmeye Başladı

Ayrıca, 2.5D ekranlar aslında hayatımızda uzun zamandır varlar. Apple, iPhone 6’dan bu yana iPhone modellerinin ekranlarında 2.5D kavisli ekran kullanıyor. Apple’ın 3D kavisli bir ekrana geçiş yapmamasının asıl nedeni ise bu ekranların seri üretiminde yaşanan zorluklar ve düşme testlerinde gösterdikleri düşük performans.

Apple şu anda, kapalı kapılar ardında pek çok farklı ekrana sahip iPhone prototipleri ile testlerini sürdürüyor. Şirket bu ekranların içinden en yeni iPhone’u için en uygun olan ekranı seçecek. Her ne olursa olsun ekran formatının OLED olacağı ise artık kesin. OLED ekranın mevcut iPhone’larda yer alan LCD ekrana göre pek çok avantajı var. Özellikle daha güçlü pil performansı sunuyor olması LCD ekrana göre OLED ekranı daha da iyi kılıyor.

teknik destek