İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5G Türkiye’ ye ne zaman gelecek?

Dünyada bazı ülkelerin 5G’ ye geçişe hazırlandığı bu aralar ülkemizde de önemli hazırlıklar yapıldığını biliyor musunuz! 5G Türkiye’ ye ne zaman gelecek? Huawei, Apple / iPhone, Xiaomi ve Samsung 5G destekli ürünleri hazır.

4,5 G teknolojisinin sağladığı avantajlar kullanıldıkça, daha yeni bir teknoloji olan 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek soruları da sorulmaya başlandı. Turkcell bu konuda önemli çalışmaları sürdürdüğünü biliyoruz. Vodafone ise yurt dışındaki çalışmalar biliniyor ama Türk Telekom’ un henüz yeni bir açıklaması bulunmamakta.

5G Teknolojisi nedir? Avantajları nelerdir?

Mobil cihazlarda kullanılan 4,5G teknolojisi ile dünya, daha hızlı internete kavuşma imkanı buldu. Özellikle bağlanma ve indirme hızları 3G ve 4G teknolojine göre kıyaslanmayacak kadar artmış oldu. 5G teknolojisinde ise bu hızın nerede ise 20 katlara yakın daha fazla olacağı hesaplanıyor. Özellikle bağlanma sorunlarının tamamen ortadan kalkacağı bu teknoloji, birçok alanda da çok fazla avantaj sağlayacak.

5G Turkiye’ ye ne zaman gelecek-2
5G Türkiye’ ye ne zaman gelecek?

Bağlanma hızı ve iletişimin olağanüstü hızlara erişmesi ile dünyanın bir ucundan, başka bir ucundaki cihazlara komuta etmek de gecikmesiz olarak gerçekleşecek. Böylece mesafe sorunu olmadan ameliyatlar internet bağlantısı üzerinden çok kolaylıkla yapılabilecek. Bu teknoloji aynı zamanda mobil cihazlardaki donma ve yavaşlama gibi problemleri de ortadan kaldırarak, daha kaliteli paylaşımlara ve görüntülü görüşmelere de imkan tanıyacak.

Bilgiye erişim ve indirmeler de çok daha hızlı olacak ve zamandan çok fazla tasarruf sağlanacak. Bu teknolojinin aynı zamanda akıllı şehir ve ulaşım konularına da çok büyük katkı sağlayacağı hesaplanıyor.

5G Teknolojisini Türkiye ne zaman kullanabilecek?

UDHB bakanının açıklamaları doğrultusunda, Türkiye’nin bu teknolojiyi diğer ülkelerle aynı zamanda kullanacağı anlaşılıyor. Alt yapı çalışmalarının çoğunun tamamlandığı bu teknolojiye, ABD ile birlikte 2020 yılında geçilmesi planlanıyor.