95 yeni gezegen keşfedildi

95 yeni gezegen keşfedildi

Kepler Uzay Teleskopu tarafından keşfedilen 275 tane yeni gök cisminin 149 tanesinin öte gezegen olduğu doğrulandı. Bu öte gezegenlerin 95 yeni gezegen varlığı  keşfedildi.

teknik destek <

Gök bilimciler yaptıkları araştırmalarda Samanyolu Galaksisi dışında yer alan Güneş Sistemi’nde 95 yeni öte gezegen olduğu keşfetti. NASA’nın uluslar arası araştırma ekibi, Keler Uzay Teleskopu verilerini kullandı. K2 komisyonu adının verildiği keşif faaliyetlerinin yeni aşamasında uzay boşluğunda konumu belli olan 275 tane yeni uzay cismi üzerinde araştırmalar yapıldı. Yapılan araştırmalarda ise gezegenlerin 149 tanesinin öte gezegen olduğu ve bu gezegenlerin arasında 95 tanesinin ilk defa keşfedildiği görülmektedir.

Danimarka Teknik Üniversitesi’ne bağlı olan Ulusal Uzay Enstitüsü’nde doktora çalışması yapan Amerikalı Andrew Mayo’nun önderliğinde yapılan çalışmalarda teleskopun 2014 yılından beri farklı optik açılar üzerinden gösterdiği görüntüleri incelemeye alan araştırmacılar, gezegen adaylarının etraflarında yıldızda bıraktıkları gölge izlerini, gezegenlerin kendi görüntüleri ile karşılaştırdı.

95 yeni gezegen ve Yörüngesinde Öte Gezegen Olan En Parlak Yıldız

Araştırmacılar yaptıkları araştırmalar kapsamında günümüze kadar Güneş Sistemi dışında yer alan ve yörüngesinde bir gezegen olduğu tespit edilen en parlak yıldızı da keşfetti. Yıldıza HD 212657 adı verildi. Bu yıldızın etrafında dünya zamanında 10 gün bir yörünge içerisinde olan öte gezegen sürekli devridaim yapıyor.

Bu yeni bulgularla beraber K2 komisyonu tarafından varlığı kabul edilmiş olan öte gezegenlerin sayısı 300’e kadar yükseldi. Araştırmanın detayları Astronomical Journal dergisinde yayımlandı. Kepler teleskopu 2009 yılında uzaya fırlatılmıştı. 2013 yılında ise mekanik arızadan dolayı seyir kabiliyetini yitirmişti.

müşteri hizmetleri