ABD Hükümeti, AB’nin Apple’a Verdiği 13 Milyar Avroluk Vergi Cezasına Müdahil Oldu!

Tim Cook ve Trump

Apple, şu an şirketin yasadışı vergi avantajlarından yararlandığı gerekçesi ile 13 milyar euro ödemesi gerektiği yönündeki bir kararı sebebiyle AB ile yasal bir savaşa girdi. İrlanda, Apple’ın ek vergi ödemeyeceğini söylediği halde Avrupa Birliği, Apple-İrlanda arasındaki özel vergi düzenlemesinin yasalara aykırı olduğuna inanıyor. Tam da bu noktada Reuters, ABD hükümetinin itiraz sürecine müdahil olduğunu ve bu karara müdehale ettiği yönünde bir haber ile çıkageldi.

teknik destek

ABD Başkanı Trump, İrlandalı vergi anlaşmazlığı hakkında özel bir şey söylememiş olsa da Avrupa Komisyonu yerine Apple’ı tercih etti. Mahkeme sürecinin önümüzdeki yılın sonuna kadar başlaması beklenmiyor ve şüphesiz kararın verilmesi önünde temyiz başvuruları ve ek başvurular çıkacak.

Açıkçası Avrupa Birliği, Apple’ın görüşlerini değiştirdiğini ve anlaşmayı kabul ettiğini umut ediyor ancak şirket anlaşma ile ilgiliymiş gibi durmuyor.

Apple’ın genel hukuk danışmanı Buce Sewell daha önce 13 milyar avroluk bu kararın “yanlış bir hukuk kararı” olarak nitelendirdi ve Apple’ın bir yığın manşet üretmesi gerektiğini söyleyerek skandal kararın üstüne gidilmesini önerdi.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.