ABD’de Bazı iPhone Modellerinin Satışı Yasaklanabilir!

Yasaklı iPhone

Qualcomm, Apple’a karşı olan en sonki yasal savaşını kazanırsa ABD’de satışı yapılan bazı iPhone’larını satın almak imkansız hale gelebilir. Çünkü son gelişmelere bakacak olursak bazı iPhone modellerinin ABD’de satışının yasaklanması söz konusu.

teknik destek

Qualcomm, Apple’ın iPhone’ları ile mobil patentlerinden altısını ihlal etmekle suçluyor ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na Apple’ı şikayet etmeyi planlıyor. Dava dosyasından edinilen bilgilere göre Qualcomm, yonga setlerinin kullanılmadığı belirli iPhone’ların ithalatını yasaklamanın yanı sıra Apple’ın ABD’ye getirdiği cihazlarını satmasını yasaklamasını istiyor.

Qualcomm’un yasaklamak istediği cihazlar belirli iPad modellerinin yanı sıra, AT & T ve T-Mobile ile çalışan iPhone 7 ve 7 Plus modellerini de içeriyor. Bu cihazlar Intel’in 4G modem çipini kullanırken, Verizon gibi diğer operatörlerin telefonları Qualcomm’un işlemcilerini kullanıyor.

Qualcomm’un genel hukuk danışmanı Don Rosenberg, “Apple teknolojimizi kullanmaya devam ediyor ve bunun için bize para ödemiyor” dedi ve ekledi; “bize başka seçenek bırakmadılar ve bunu durdurmak zorundasınız”.

Qualcomm’un talebi önümüzdeki yıl işleme alınacak ancak bu yıl Ağustos ayında incelemeye başlanacak. Rosenberg, olası bir iPhone yasağının 18 ay boyunca gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Hukuki savaşta oldukça agresif davranan Qualcomm, bu davasına ek olarak Kaliforniya’nın Güney Bölgesinde yeni bir patent ihlali davası açmayı da planlıyor. Rosenberg, ITC kararını verene kadar bu ek dava için bekleyeceklerini söyledi.

Konuyla ilgili olarak geçtiğiniz ay Apple bir açıklama yapmış ve Qualcomm’un yasadışı ticaret uygulamalarının başta kendilerine ve diğer üreticilere zarar verdiği söylemişti. Apple ayrıca, “fikri mülkiyetin değerine derinden inanıyoruz ancak fikri mülkiyet ile hiçbir ilgisi olmayan teknoloji geliştirmeleri için ödeme yapmak zorunda olmamalıyız. Ürünlerimizde kullanılan standart teknoloji ve bunun için hepimiz adil bir ödeme yapmak istiyoruz”.

Intel ise sessizliğini koruyarak konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor.

müşteri hizmetleri