Adobe, 2020 Yılında Flash’ın İpini Çekiyor!

Adobe Flash

Adobe bugün, 2020 yılının sonunda Flash yazılımının geliştirilmesini ve dağıtımını durduracağını duyurdu. Adobe, içerik oluşturucularının flash ile hazırladıkları içeriklerini HTML5, WebGL ve WebAssembly formatlarına dönüştürmelerini teşvik ediyor.

teknik destek

Flash ve Flash Player, popüler tarayıcılar tarafından zaten kullanılabilir olmadığı için Adobe’nin aldığı kararın pek çok kullanıcı etkilememesi söz konusu. Apple, macOS Sierra ve Safari 10 ile başlayarak varsayılan olarak Adobe Flash’ı devre dışı bırakmış ve HTML 5 üzerine yoğunlaşılmasını sağlamıştı. Apple, iOS cihazlarında ise Flash’ı hiçbir zaman kullanılabilir olarak desteklemedi. Google’ın Chrome web tarayıcısı da geçen yılın ortasından beri Flash’ı desteklemiyor.

Adobe Flash Player, Mac ve PC kullanıcılarını kötü amaçlı yazılımlara ve diğer güvenlik risklerine maruz bıraktığı için kritik güvenlik açıklarından asla kaçamıyordu. Microsoft ve Apple gibi sağlayıcılar, güvenlik düzeltmelerini takip etmek için yıllar boyunca sürekli ek çalışma yapmak zorunda kaldılar.

Apple ayrıca WebKit Blog’unda Adobe Flash’ın haberini paylaştı. Şirket, Flash’tan açık standartlara geçiş konusunda Adobe ve endüstri ortaklarıyla birlikte çalıştığını açıkladı.

2020’ye gelmeden önce Adobe, önemli işletim sistemlerinde ve tarayıcılarda Flash’ı desteklemeye, düzenli güvenlik güncellemelerini yayınlamaya, OS ve tarayıcı uyumluluğunu sürdürmeyi ve gerektiği gibi yeni özellikleri ve yetenekleri kullanıma sunmaya devam edecek.

müşteri hizmetleri