İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AirPods: Ses Kalitesi ve Pil Ömrü Nasıl? Satın Almaya Değer mi? İşte En Geniş Cevabı!

AirPods resmen Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki müşterilere ulaşmaya başladı ve Apple’ın yeni kablosuz kulaklığı ile ilgili ilk kullanıcı görüşleri paylaşılmaya başlandı. Başlangıçta, birçok kullanıcı AirPods’un kullanımı, ses kalitesi ve pil ömrü hakkında endişelerini belirttiler.

teknik destek

Şimdi, AirPods’ları elinde bulunduran birçok kullanıcı, bir Redditor’ın “beklenenden daha iyi” olduğunu söylemesi ve onu özetlemesiyle olumlu tepkiler yağıyor. Kullanıcılar, iPhone’la olan bağlantılarının geniş Bluetooth aralığını, hızlı şarj süresini ve W1 çipi üzerinden Apple cihazlarına basit bir bağlantı imkanının olduğunu belirterek, AirPods’un lehine karar veriyorlar.

Bluetooth Bağlantısı

Reddit kullanıcısı Portatort, AirPods’un bağlı bir iPhone ile güçlü ve tutarlı bir Bluetooth sinyaline sahip olduğunu belirterek, “Şimdiye dek telefonumu mutfakta şarja taktım ve temiz Bluetooth ses elde ederek bütün evi dolaştım. Üstelik bunu her zaman yapıyorum.” diyor. Bir evin düzeni, Bluetooth performansını kullanıcı bazında değiştirir ancak Apple’ın kablosuz kulaklıklarının, iPhone’unuzdan dolaşmayı kolaylaştıran güvenilir ve güçlü bir bağlantıya sahip olduğu açıkça görülüyor.

MacRumors forum üyesi The Game 101, bağlantı testini bir adım daha ileri götürdü ve iPhone’la olan Bluetooth bağlantısının “inanılmaz” olduğunu söyleyerek bunu evinden dışarı çıkmasına rağmen bağlantının kopmamasına bağladı.

Şarj Süresi ve Pil Ömrü

Kullanıcılar, AirPods şarj süresine olumlu cevaplar veriyorlar; birçoğu, Apple’ın kulaklıklarını yaklaşık 3 dakikada şarj ettiklerinde 15 dakikalık bir çalma süresine sahip olduğu iddiasının doğru olduğunu belirtiyor. Redditor ChrisMorrisOrg, AirPods’unu yüzde %30 şarj seviyesinden %100 şarj seviyesine 20 dakikanın biraz altında geldiğini söylüyor.

iPhone’un Bildirim Merkezi’ne AirPods için ek pil widget (araç takımı) desteği mevcut ve bu widget ile ayrıntılı bir entegrasyon sunuluyor. AirPods’lar kulağınıza veya AirPods Case üzerinden sürekli güncelleniyor. Aşağıdaki resimlerde, özellikle de soldaki ekran görüntüsünde, her bir AirPods’taki şarj seviyesini iPhone pil widgetı sayesinde görebiliyorsunuz. Ayrıca soldaki ekran görüntüsünde AirPods Case’in şarj seviyesini de görmek mümkün.

airpods_widget

Başka bir MacRumors üyesini, kulaklıkların şarj edilmesi gerektiğinde bile AirPods’larını kullanmanın bir yolunu bulmuş. Bunu şu şekilde özetliyor;

“Bir çağrı alırken, Airpods’ların birinde pilin azaldığı bilgisini aldım ve bu nedenle konuşmayı diğer kulaklık kulağımda iken devam ettirerek diğerini şarj kutusuna yerleştirdim. Sonunda, kulaklıkları birbirlerine takas ettim. Böylece aramayı bitirmeden her ikisini de şarj edebildim.”

Bir diğer kullanıcı ise şu şekilde çözüm bulmuş;

“Çok uzun soluklu bir telefon görüşmesinde AirPods’lardan birisinin pilinin bittiğini (iki sesli bildirimden sonra) öğrendim ve birisi şarj olurken görüşmemi diğer üzerinden yaptım. 10 dakikalık şarj sonrasında şarj seviyesi %50 seviyesine geldi ve diğeri için de aynı şeyi yaptım. Böylece telefon görüşmesini hiç sonlandırmamış olmadım.”

Genel olarak, kullanıcılar AirPods’un pil ömründen ve AirPods Case ile sunulan 24 saatlik ek pil desteğinden memnun olduklarını belirtiyorlar.

Ses Kalitesi

AirPods’un ses kalitesi konusundaki görüş birliği, “Apple’ın standart EarPods’dan daha iyi” olarak belirtiliyor. ChrisMorrisOrg isimli bir üye, düşük ses seviyesinde sesin arka planda bazı ortam gürültüsü sorunlarına neden olduğunu fark etti. Ancak herhangi bir normal, orta menzilli kayıttan müzik dinleme deneyimi yaşayan gündelik kullanıcıların normal bir dinleme deneyimi yaşayacağı açık.

AirPods’u bugün birkaç saat kullandıktan sonra, ses kalitesi standart Apple EarPods’lardan daha iyi ancak düşük ses seviyesinde herhangi bir Bluetooth kulaklık / kulaklıkla alakalı hafif ortam gürültüsü söz konusu.

MacRumors üyelerinden Boardiesboi, EarPods’a kıyasla biraz daha iyi bir ses deneyiminden bahsediyor;

“Standart EarPods’lardan biraz daha net ve daha iyi ses çıkarıyor. Hiç audiophile değilim, ancak ses kalitesinden çok memnunum.”

Kullanıcılar FaceTime görüşmelerinde bile ses kalitesinin iPhone’un hoparlöründen “ayırt edilemez” olarak belirtiyorlar ve “EarPods’un mikrofonunu kullanmaktan daha iyi” olarak söylüyorlar.

Bir kullanıcı yorumu tam olarak şu şekilde;

“AirPods’u, FaceTime sesli görüşmesi ile belki 3 saat boyunca kullandım. Diğer taraftaki bir kulaklık veya AirPods kullandığımın farkına varamadı. Bu iki farklı konuşmada da bu şekilde oldu. Bu yüzden, AirPods’un mikrofonlarının kalitesi telefonlardan ayırt edilemez buluyorum ve kulaklığın mikrofonunu kullanmaktan daha iyidir diyorum.”

Endişeler

Bazıları AirPods’larda ses kalitesinde düşüşe neden olan Bluetooth sorunlarını keşfederken bazıları AirPods’un potansiyel olarak çıtırdı sesleri verdiğini iddia ediyorlar.

AirPods’da Siri’yi etkinleştirmek için dokunarak öğrenme özelliğinde de bazı sorunlar var gibi görünüyor. Redditor Portatort, “Siri için çift dokunma özelliğinin biraz alışması zor bir özellik” diyor.

Diğer Noktalar

AirPods’u bir kulaktan alınca duraklatılan otomatik müziğin kullanışlılığı da dahil olmak üzere bugün AirPods’lar çevresinde dönen birçok tartışma konusu var. Apple’ın yeni kablosuz kulaklıklarının diğer faktörleri kuşkusuz AirPods’ların nasıl takıldığında görünme biçimine ilişkin kişisel görüşleri ve çalışırken onları kulaklarında tutup tutamayacaklarını da içeren duruma göre değişiklik gösterecek.

Konuyla ilgili birçok geri dönüş AirPods’un güvenilir bir egzersiz arkadaşı olduğunu gösteriyor.

Genel olarak Apple’ın oldukça profesyonel bir çalışma ortaya koyduğunu söylemek mümkün. AirPods’un hafif alınmayacak bir kablosuz kulaklık olduğu açık. Bu yönü ile AirPods almayı düşünüyorsanız tereddüt etmemeniz gerektiğini belirtelim 😉

müşteri hizmetleri

3 Yorum

 1. Berk özyazıcı Berk özyazıcı 23 Şubat 2019

  Ultra dandik bence aldığıma pişman oldum 1haftalık kulaklık ve 250 TL’ye geri satıyorum isteyen olura facebook sucukekmek.topraga

  Buradan ulaşabilirsiniz

 2. Kadir Kadir 29 Aralık 2017

  Ben aldım aldıktan 5 gün sonra kutunun kapağı bozuldu servise yolladık 1 hafta sonra geldi manyetik arızası giderilmiştir diye kutunun şarjı sıfırdı şarja taktım kutu şarj almadı şimdi yine göndericem servise aldığıma alacağıma pişmanım kısacası

 3. merhan merhan 7 Şubat 2017

  Deneyim içeren güzel bir yazı olmuş çeviri için teşekkürler. Sipariş verdim bakalım ne vakit gelecek.

Yorumlar kapatıldı.