İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Android’de Uygulama Kaldırma Oranı iOS’ın İki Katı

iOS ve Android birbirine rakip iki farklı mobil işletim sistemi. iOS daha çok kaliteli uygulamaların yer aldığı, stabil fakat çok fazla özelleştirmeye izin vermeyen bir işletim sistemi olarak biliniyor. Android ise bir çok kullanıcı için özgürlük demek.

teknik destek

Android uygulamaları çok fazla denetlenmeden Google Play’de yayınlanıyor. Bunun yanında yüzlerce Android işletim sistemini kullanan model olduğu için hepsine özel formatta uygulama hazlarlamak da oldukça zahmetli. Bu sebeple kullanımda telefondan telefona farklılıklar ve sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Android'te uygulama kaldırma oranı daha fazla

Bir araştırmaya göre Android kullanıcıları iOS kullanıcılarına göre kurdukları bir uygulamayı çok daha kısa bir süre cihazlarından kaldırıyorlar. Öyleki uygulamaların kaldırılma oranı iOS’a göre tam iki kat fazla.

AppsFlyer şirketinin araştırmasına göre kurulan her 10 Android uygulamasının üçü bir süre sonra kaldırılıyor. Bu uygulamalardan oyunların kaldırılma oranı Android’te %43 iken iOS’ta sadece %9. Bunda Android platformuna uygulama geliştirmenin ve Store’da yayınlanmanın daha kolay olması etkili. Öyleki Google Play’de işe yaramayan bir çok oyun mevcut.

AppsFlyer araştırmacılarına göre iOS ile Android arasındaki uygulama kaldırma oranlarındaki ciddi farkın en önemli nedenlerinden birisi depolama alanı farkı. 16GB’lık iPhone’ları saymazsak iPhone’da depolama alanları Android cihazların çoğuna göre daha fazla.

Apple Foni olarak durumla ilgili kendi yorumumuzu katmazsak olmaz. Bizce AppStore ve Google Play uygulamaları arasında ciddi bir kalite farkı da mevcut. Android için bir çok uygulama ücretsiz iken AppSore’da uygulamanın ücretli olduğunu görüyoruz. Tabiki bu da geliştiricileri etkiliyor. Sonuçta ücret alınmayan bir uygulamayı geliştirmekle para kazanılan bir uygulamayı geliştirmek aynı şey değil.

Bunların dışındaki Android uygulamaları kişisel bilgilere erişim konusunda kullanıcılardan daha fazla izin istiyor. Bu da uygulamaların kullanıcılar tarafından şüphe ile bakılmasına ve kısa sürede kaldırılmasına sebep oluyor.

teknik destek