İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Android’i iOS’tan Daha İyi Yapan 5 Şey

Apple‘ın iOS platformu ve Google’ın Android platformu, on yıl önce neredeyse aynı saatlerde ortaya çıktı ancak özellikle ilk platformda bir platformun neyi takip edeceği belirsizdi. Google’ın Android ekibi sıkıcı bir BlackBerry üzerine çalışma yapmıştı. Google, 2007 yılının başında tanıtılan Apple iPhone’u görmesiyle yanlışlarının farkına varmıştı. Bu arada, Nokia, BlackBerry ve Microsoft gibi büyük cep telefonu şirketleri hiçbir iyileştirme yapmadan mevcut egemenliklerini sürdürüyorlardı.

teknik destek

Google‘ın yeniden ele alınan Android platformu, 2008’de HTC Dream/G1’de ticari olarak piyasaya sürülecek ve akıllıca Apple’ın iPhone’una benzetilecekti. Aradan geçen yıllarda Apple ve Google, diğer platformların artık kullanılamaz hale gelmeleri ve başarısız olmalarıyla küresel cep telefonu pazarını ele geçirmeye devam edeceklerdi. iOS‘un ve Android’in her adımda birbirlerinden ilham almış oldukları açık ancak bu yazıda —- Android’in Apple’ın fikirlerini iPhone’dan aldığı ve Android’de daha da iyi hale getirdiği beş yol üzerinde duracağız.

Yüksek Çözünürlüklü Ekranlar

Şu anda hemen hemen her akıllı telefon yüksek çözünürlüklü ekrana sahip ve bugünün öncesini hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Fakat yüksek çözünürlüklü ekran olayı tümüyle Apple’ın iPhone 4’te Retina ekranıyla bir piksel savaşı başlatmasıyla başladı.

Bugün, aradan geçen yaklaşık yedi yıl sonrasında Apple’ın akıllı telefonların tümü, amiral gemilerinin arasında en düşük çözünürlüğe sahip.

Apple’ın görüntü kalitesinde yıllarca Samsung’un çok gerisinde kalması, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’daki ekran iyileştirmesiyle büyük ölüde azaltıldı. Her iki cihazda da çözünürlük düzelmesede, diğer geliştirmeler ve daha geniş bir renk yelpazesi için yapılan çalışmalar Apple’ın iPhone’larının Samsung’un AMOLED panellerine daha da yakınlaşmasını sağladı.

Uygulama Mağazası

Android uygulamalarının iOS’tan daha iyi olmadığı malumunuz. İki platform arasındaki kullanıcı deneyimi ve genel uygulama kalitesi farkı oldukça büyük. Android, geliştiricilerine daha fazla esneklik sağlıyor olsa da iOS uygulamaları her zaman daha düzgün ve çok daha tutarlı bir deneyim sunuyor.

Uygulama mağazaları söz konusu olduğunda, iOS ve Android’in kendilerine göre artıları ve eksileri var. Mesela Play Store zaman zaman karışık ve kafa karıştırıcı olmakla birlikte App Store’da aramalar hala kötü. Ancak Android’in attığı bir adım var ki bu adım Android’i Apple’ın çok önüne getirmiş durumda: Instant Apps

Google’ın her yıl düzenlediği I/O geliştirici konferansının geçen yılki ayağında Instant Apps özelliği tanıtılmıştı. Bu özellik, geliştiricilerin uygulamalarının bir kısmını, bir uygulamayı satın almaya veya indirmeye gerek kalmaksızın anından erişilebilen web uygulamalarına dönüştürme olanağı sunması olarak biliniyor. Örneğin bir kişi herhangi bir satın alma işlemi yapmadan ücretli bir uygulamanın bir bölümünü anında kullanmaya başlayabilir. Ardından, kullanıcı belirli bir noktanın ötesinde uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsa satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Hızlı Ayarlar

Android, üstten açılır menüsünde daima bazı ayarlara sahipti ancak Apple’ın Kontrol Merkezi’i sadeliğini hiç bozmadan yoluna devam ediyor ve bu Android’in gerisinde kalmasına neden oluyor. Şu anda Android’in bu açılır menüsünde bir uygulamadan çıkmadan veya Ayarlar’a gitmeden pek çok düzenlemeyi, seçeneği kontrol etmeniz mümkün. Üstelik bu seçenekleri özelleştirebilirsiniz.

iOS’taki Kontrol Merkezi’nin en sinir bozucu yönünden birisi de özelleştirilemez olmasıdır. Yani size ne sunulursa onunla yetinmek zorundasınız.

Klavyeler

Apple’ın iPhone’daki sanal klavyesi tam bir oyun değiştiriciydi ancak Apple’ın başlangıcındaki yapıya çakılıp kalmış olması her geçen gün işleri değiştiriyor.

Her şeyden önce iOS’ta ki üçüncü taraf uygulama desteği hala korkunç durumda. Apple’ın yerleşik klavyesi iPhone’larda ve iPad’lerde harika bir tasarım uyumu ve sınıfının önünde gelen dokunma tepkisi sayesinde müthiş bir deneyim yaşatıyor ancak insanlar genellikle bundan daha fazlasını istiyor. Örneğin hızlıca kaydırma yaparak yazma gibi.

Yazılım Güncellemeleri

Başlığı görünce şaşırmış olabilirsiniz… Haklısınız da; Apple’ın güncelleme politikası kesinlikle eşsizdir.

Apple, güncellemeleri doğrudan son kullanıcıya sunduğu için Android güncellemelerine göre ortaya eşsiz bir durum çıkıyor ama Android Nougat’ın yeni güncelleme mekanizması iddialı bir yapıya sahip. Çünkü Android 7.0 veya sonraki sürümünü çalıştıran akıllı telefonunuzu güncellemek için yaptığınız her şeyi durdurmak yerine, telefonunuzu kullanırken yazılım güncellemeleri Wi-Fi üzerinden otomatik olarak arka planda indiriliyor. İndirme işlemi tamamlandığında, geriye kalan her şey arka planda gerçekleşiyor. Ne zaman ki telefonunuzu yeniden başlattınız, güncellemenin son adımı da atılıyor ve işlemler tamamlanıyor.

teknik destek

5 Yorum

  1. Altar Altar 9 Şubat 2017

    yazınıza kesinlikle katılmıyorum. hızlı ayarlar olsa da olur olmasa da ayrıca ios un klavyesi tartışılmaz derece de kaliteli!!! 1 ay androis cihaz kullandım en son sürünü Nougat 7cok daha guvenılır dedıklerı surumu sonuc, kredi kart bilgilerim calındı ve 290 tl ! ios un yanına yaklasamaz android.

Yorumlar kapatıldı.