Android’in Kullanıcılarını Gizlice Takip Ettiği Ortaya Çıktı!

Android Konum Takibi

Android tabanlı akıllı telefonlarda, Konum Hizmetleri’nin devre dışı bırakılmasına rağmen kullanıcılara ait konum verilerinin izinsiz olarak toplandığı ve Google’a şifreli olarak gönderildiği ortaya çıktı. Bu skandal dün ortaya çıktı ve gündeme bomba gibi oturdu.

teknik destek <

Kullanıcıların aktif bir internet bağlantısı olmasa da konum verilerinin belli bir alanda depolandığı ve cihazın internete bağlandığı anda konum verilerinin Google’a gönderildiği doğrulandı.

Görünüşe göre Google, kullanıcılarının konum servislerini kapatmalarına, herhangi bir uygulama kullanıyor olmamalarına ve hatta cihazda herhangi bir SIM kartı bulunmasına bakmaksızın kullanıcıların konumunu takip edebilmenin bir yolunu bulmuş.

Kullanıcı izni olmadan konum verilerinin depolanması bir ay boyunca sürüyor ve her geçen gün en eski konumun yerine yeni konum verilerinin kaydı yapılıyor. Cihazın aktif bir internet bağlantısına sahip olduğu anda da bu konum verileri Google’a iletilerek anonim veri olarak işleniyor.

Skandalın belgesine göre, casus yazılımlar ve çeşitli araçlar aracılığıyla toplanan bu verileri kötü niyetli kişilerin eline geçebilir ve kullanılabilir. Her bir Android telefonun benzersiz bir kimliği olmasından dolayı da konum verilerinin belirli cihazlarla eşleştirilmesi mümkün. Kısacası tam bir anonimlik veri durumu söz konusu değil.

müşteri hizmetleri