İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

App Store Google Play Store’a Oranla Yaklaşık 2 Kat Daha Fazla Gelir Getiriyor

Apple ve Google, her ikisi için de mağazaları kritik önem taşıyor. Çünkü her yıl önemli ölçüde gelir elde etmelerini sağlayan etkin bir yapıya sahipler. Ancak günlük veya aylık uygulama indirme sayısı bakımından Google Play önemli bir başarıya sahip. App Store’a oranla iki kat daha fazla etkileşime sahip olan Android’in mağazası Google Play bu yönü ile App Store’u arkasında bırakıyor. Ancak gelir yönünden App Store çok daha karlı bir erişime sahip.

teknik destek

App Annie, 2016 yılı birinci çeyrek mağaza gelirlerini ve daha fazlasını kapsayan bir rapor paylaştı. Raporda Google’ın Play Store’a olan erişimin App Store’u ikiye katladığı net bir şekilde görülüyor. Ancak karlılık yönünden App Store’un Play Store’a oranla %90 oranında yani yaklaşık olarak iki kat daha fazla karlı olduğu da net bir biçimde görülüyor.

App-Annied-App-Store-ve-Google-Play-Store

 

App Store’un başarısının arkasında özellikle Apple’ın Çin’e yaptığı çıkartma örnek olarak gösterilebilir. Çin’e yapılan açılımlar App Store gelirlerini önemli ölçüde arttırmış durumda. Özellikle Çinli geliştiricilerin Japon geliştiricilerle olan savaşının Apple’a yaradığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda eğlence ve müzik uygulamalarının büyük rağbet gördüğü de raporda belirtiliyor.

Bilindiği üzere dünya üzerinde üst-orta-alt segment milyarlarda Android cihaz mevcut ve hepsinin bağımlı olduğu tek mağaza Play Store. Bu da Google’ın mağazasının App Store’a oranla neden erişim yönünden geride kaldığının nedeni olarak gösterilebilir.

teknik destek