App Store Komisyonları Değişebilir!

App Store Komisyonları Değişebilir!

Netflix’in uygulama içi iTunes faturalandırmasını iptal etmeyi düşünmesinin gündeme oturmasıyla yeni bir tartışma ortaya çıktı. Bunların kaynağında Apple’ın App Store’daki uygulamalardan aldığı komisyonların son derece yüksek olması bulunuyor.

teknik destek

Apple analisti olarak görev yapan Ben Schachter, firma için bunun bir başlangıç olduğunu ve ilerleyen yıllarda App Store komisyonu üzerinden rekor gelirler elde edileceğini dile getiriyor.

Business Insider, geliştiricilerden gelen geri bildirimler ve yasal kurumların uyguladığı baskı sonucunda Apple’ın komisyonları düşüreceğini tahmin eden yatırımcı notunu öne çıkardı.

App Store Komisyon Oranları

Apple günümüzde, ücretli uygulamalardan, uygulama aboneliklerinden, uygulama içi satın alımlardan %30 komisyon alıyor. Uygulama içi abonelikler için iki yılı geçenlerden %15 komisyon alınıyor. Analistlere göre bunların güncellenmesi gerekiyor.

Ben Schachter, oyun geliştiricilerinin hem Google hem de Apple tarafından belirlenen komisyon oranlarının adaletli olmadığını düşündüğünü belirtiyor ve uygulama geliştiricilerinin yakın tarihte buna karşı bir hamle yapabileceğini dile getiriyor.

Bakalım, geliştiricilere uygulanan komisyonlarda değişim olacak mı?

müşteri hizmetleri