App Store mu Google Play mi? Hangisi Daha İyi, Daha Güvenli?

app-store-google-play

Bir tarafta Apple’ın iOS için uygulama mağazası App Store öteki tarafta ise Google’ın Android için uygulama mağazası Play. İki popüler uygulama mağazası ile baş başayız diyebiliriz. Android’in iOS’a göre ne kadar popüler olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Yedisinden yetmişine pek çok popüler akıllı telefon, tablet üreticisinin kullandığı bir mobil işletim sistemi olması sebebi ile bunun doğal bir sonuç olduğu açık.

teknik destek

iOS ise bir Android kadar popüler değil gibi durabilir. Sonuç olarak belli başlı iPhone, iPad ve iPod touch modelleri için kullanılabilir durumda. En önemlisi ise iOS’un sınırlı bir ekosistemi var. Açık kaynak kodlu olmayışı kimi geliştiricinin ilgisini çekmiyor ki kimi noktada her uygulamanın iOS için App Store’a zaten dahil edilmediği gerçeği söz konusu.

Her iki şirket tarafından da yapılan açıklama göre;

  • Google Play’de 2.2 milyondan fazla uygulama,
  • App Store’da 2 milyondan fazla uygulama

yer alıyor.

Dünya genelindeki uygulama mağazalarına bakıldığı zaman Google Play lider konumda, App Store ise ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada 669 binden fazla uygulama ile Windows Store, dördüncü sırada 600 binden fazla uygulama Amazon Appstore, beşinci sırada ise 235 binden fazla uygulama BlackBerry World yer alıyor.

Dip Not: Veriler 2016 Haziran ayından sonrasına dayanmaktadır.

Şu anda Google Play ve App Store dünya ekonomisine üst düzeyde para pompalıyorlar. Elbetteki sahipleri şirketlerine de eşsiz bir gelir bıraktıklarını söylemek mümkün.

App Store 2008 yılında İlk lanse edildiğinde 800 uygulama ile hayata merhaba demişti. Bu rakam 2015 yılında 1.5 milyona ve 2016 yılında ise 2 milyona ulaşmış durumda. App Store’un içeriği yönünden %23’ünü oyunlar oluşturuyor. Oyunların bu yönü ile App Store’da en popüler kategori konumunda olduğunu belirtelim. App Store’da şimdiye kadarki indirme sayısı 100 milyarı aşmış durumda.

2015 yılında 1.8 milyon uygulamaya ev sahipliği yapan Google Play’in 2016 Haziran ayı itibari ile 2.2 milyon uygulamaya ev sahipliği yapması bir başarı ama App Store’a göre güçlü bir artışın olmadığı rahatça görülebilir.

Google Play’de bir geliştiricinin uygulamasını yayınlaması oldukça kolay. Ancak App Store’da bu söz konusu değil. Apple bunu oldukça sıkı bir şekilde ele alıyor ve her uygulamayı hemen mağazasına dahil etmiyor. Bu yönü ile aslında Apple’ın uygulama mağazası yönünden lider olduğu açık. Yani şirketler tarafından açıklanan rakamlara takılmamak gerekiyor.

App Store’da tüm ücretli uygulamalarının bedelini ücretsiz uygulamalarada dahil olmak üzere pay edecek olursak, ortalama uygulama fiyatının 1.13 dolar olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda Google Play için bir veri söz konusu değil.

Genel olarak bakıldığı zaman uzmanlar App Store’un daha profesyonel daha güven verici konumda olduklarını söylüyorlar. Çünkü Apple mağazasının içeriklerini kabul ederken genelde titiz incelemeler yaparken Google bunu yapmıyor ve hal böyle olunca kötü niyetli kişi veya kişilerce Android kullanıcıları etkilenebiliyor.

müşteri hizmetleri