İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

App Store’a Ön Sipariş Ver Özelliği Geldi!

Apple, geliştiricilerin uygulamalarını indirilebilir olarak sunmalarından önce müşterilerin uygulamalarını ön sipariş vermelerini sağlayan “Ön Sipariş Ver” özelliğini kullanıma sundu.

teknik destek

Uygulamalar için ön sipariş ver özelliği MacStories tarafından bugün keşfedildi. Apple tarafından da doğrulanan bir özellik, tüm platformlarda (iOS, macOS, tvOS ve watchOS) uygulamaların ön sipariş ile satışa sunulmasını sağlıyor.

Müşteriler, bu özellik sayesinde uygulamala sayfasına gidebiliyor ve uygulama hakkında önceden bilgi alabiliyorlar. Uygulamanın indirilebilir olarak sunulması öncesinde uygulamayı ön sipariş verebiliyorlar. Uygulama indirilebilir olarak sunulduğunda ise haberdar oluyorlar. Ayrıca uygulamanın kullanıma sunulacağı tarih de geliştirici tarafından belirtiliyor.

Müşteriler, uygulama ücretli ise uygulama ücretini uygulama yayınlandığında ödüyorlar. Ücretsiz uygulamalar için de benzer bir durum söz konusu. Geliştiriciler, ücretsiz olarak kullanıma sunacakları uygulamaları kullanıcılara önceden App Store üzerinden sunabiliyor.

Apple, iTunes Connect üzerinden uygulama geliştiricilerin uygulamalarını ön sipariş ver ile App Store’da listelemeleri adına yerine getirmeleri gereken belirli adımları özetledi. Ön sipariş ver özelliği ile kullanıma sunulacak olan uygulamaların en az iki gün en fazla 90 gün sonrasında yayına alınmaları gerekiyor. Ön sipariş ver özelliği yazımızın başında da belirttiğimiz gibi hem ücretli hem de ücretsiz uygulamalar için kullanılabiliyor.

Bir uygulama ön sipariş verildiğinde, sürüm tarihinde otomatik olarak müşterinin cihazına indiriliyor. Ücretli uygulamaların ücreti uygulama yayınlandığı anda kullanıcıdan tahsil ediliyor.

Şu anda ön sipariş ver ile alınabilecek iki uygulama App Store’da yerini almış durumda. Bunlardan birisi Gorogoa (17,99 TL) ve diğeri Inside game (ücretsiz).

App Store’un yeni Ön Sipariş Ver özelliği yalnızca iOS 11.2 ile kullanılabiliyor.

teknik destek