App Store’da Yeni Bir Dönem: Reklamlar Başlasın!

1460745462-9200-de73-4eb0-804d-3990dfd3d4a7

13 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen Apple geliştiriciler konferansı WWDC 2016, AppStore için yeni bir dönemin başlayacağını işaret ediyordu. AppStore’da reklam gösterimi planı olarak açıklanan bu dönem, AppStore’de yer alan uygulamaların kullanıcılar tarafından hızlı bir şekilde keşfedilmesine zemin hazırlıyor.

teknik destek

app-store-reklamli-listeleme-628×353

AppStore’daki arama sonuçlarında yer alacak olan reklamlar, ilk olarak ABD’deki AppStore kullanıcılarını kapsıyor. Henüz ABD dışında herhangi bir ülkede gösterilmiş değil. Üstelik bu reklamlar yalnızca popüler arama sonuçlarında gösterilecek. Bu durum Apple’ın AppStore kalitesini belli bir seviyede tutmak istediği şeklinde yorumlanabilir. Google Play Store’de yayınlanan reklamlar düşünüldüğünde Apple’ın doğru bir reklam politikası izlediğini düşünebiliriz.

1475745403_app-store-reklam

Apple bu sistemde büyük ya da küçük tüm geliştiriciler için reklam olanağı sunuyor. Ancak bu durum her geliştiricinin reklam verebileceği anlamına gelmiyor. Son derece titiz bir denetim içerisinde gerçekleştirilecek olan bu sistemde kötü niyetli reklam çabaları gözlemlendiğinde direk engellenecek. Apple, sisteme kayıt olan uygulama geliştiricilere ilk etapta ücretsiz olarak 100 dolar kredi sunuyor. Bu durum, geliştiricilerin reklam konusunda teşvik edilmesi için iyi bir hamle.  Ayrıca bir Apple Geliştiricisi olarak AppStore’da yıllık reklam verme bedeli 100 dolar olarak belirlenmiş durumda.

müşteri hizmetleri