Apple, 13 Haziran Pazartesi Günü Neleri Tanıtacak?

wwdc 16

Apple, her yıl haziran ayında dünyanın dört bir yanından gelen Apple mühendisleri ile buluşmak ve onlara yeni yazılımları tanıtmak amacıyla California’da Moscone West kongre merkezinde geliştirici konferansı (WWDC) düzenliyor.

teknik destek

Bu konferans (haziran ayında yapılan) ilk defa Moscone West’e kabaca bir mil uzakta Bill Graham Civic Auditorium’da düzenlenecek. Eylül 2015’teki “Hey Siri” sloganlı iPhone 6s’in tanıtıldığı konferans da aynı mekanda gerçekleşmişti. Apple, daha büyük olan bu salonu daha çok geliştirici davet edebilmek için tercih ediyor. Konferans 13-17 Haziran arasında gerçekleşecek olsa da bizi yeni yazılımların tanıtılacağı gün olan 13 Haziran ilgilendiriyor.

Konferansta iOS, OS X, tvOS ve watchOS’un yeni sürümleri tanıtılacak ve geliştiricilerin test etmesi için ilk beta sürümleri serbest bırakılacak. Apple’ın yeni bir Mac güncellemesi yapması da bekleniyor.

image

Etkinliğin yapılacağı tarihi Siri bize önceden sızdırmıştı 🙂 Siri tarihi sızdırdıktan kısa bir süre sonra Apple bilet satışlarına başladı. Konferansın düzenleneceği Bill Graham Civic Auditorium’da hazırlıklar başladı. Apple logosu yavaş yavaş yerini almaya almaya başladı.

image

Konferans Keynote uygulaması aracılığıyla yada Apple.com üzerinden Apple TV, iOS ve Mac cihazlarda canlı olarak izlenebilecek.

Peki bu konferansta neler tanıtılacak?

IOS 10

Apple’ın iPhone ve iPad’lerde kullandığı işletim sistemi olan iOS, iOS 7’den beri tasarım değişiklikliğine uğramadı. Bu sebeple iOS 10 ile birlikte tasarım değişikliklerine gidilebilir. Son zamanlarda sıkça dillendirilen karanlık modunu iOS 10 ile birlikte görebiliriz.

image

iOS 10’da 72 yeni emojinin de yer alması bekleniyor. Yeni emoji paketinde yepyeni hayvan figürlerinden yiyecek, spor, genişletilmiş suratlar gibi bir dizi ikon yer alıyor.
Unicode 9’un detaylı bir şekilde içeriğine değinecek olursak; yeni el hareketleri, yepyeni hayvan figürleri, sportif aktivite ikonları, yiyecek-içecek, yeni yüzler ve en önemlisi selfieye vurgu yapan bir ikon mevcut.

image

Apple’ın Siri’nin üçüncü parti uygulamalar ile etkileşimini sağlayacak geliştiriler için Siri SDK tanıtması bekleniyor. Geliştiriciler bu sayede uygulamaları için Siri entegrasyonunu rahatlıkla sağlayarak çeşitli görevlerin yerine getirilmesinde Siri’den faydalanabilecekler.

iOS 10 ile birlikte Siri’nin daha da gelişmesi bekleniyor. Siri artık mesajlarımızı bize sesli olarak okuyacak. Ayrıca Mail’lerimize cevap verebilecek. Apple’ın VocallQ’yu satın almasıyla birlikte Siri üzerinde yapılan iyileştirmeler iOS 10 ‘da meyvelerini vermeye başlayabilir.

Müzik uygulamasının iOS 10’da daha sezgisel bir kullanıcı arayüzü özelliğine sahip olacak şekilde yeniden tasarlanacağı da gelen haberler arasında. Apple Müzik’in daha işlevsel kullanılabilmesi daha basit bir arayüz kullanılması bekleniyor.

iPhone’larını fotoğrafları yönetmek için kullanan kullanıcıların çok seveceği bir özellik iOS 10’da geri gelebilir. Apple’ın ön yüklü olarak gelen Fotoğraflar uygulamasının eski iPhoto’dan kalma ve Apple’ın çok önceden kaldırdığı bazı özellikler tekrardan gelecek gibi gözüküyor. Bu özelliklerin eskiye göre her şekli ile mi geleceği yoksa bazı ufak detaylar ile kısıtlanıp geleceği belli değil. Fakat artık spesifik bir bölgeyi düzenleyebileceğiz fotoğraflar uygulamamız ile. Ayrıca yüz tanıma özelliği Mac versiyonu olan Fotoğraflar uygulamasının bu özelliği sonunda iOS’a da gelebilir.

En çok üzerinde durulan ve gelmesine kesin gözüyle bakılan özellik ise stok Apple uygulamalarını kaldırabilme özelliği. Tim Cook, böyle bir özelliğin geleceğini aylar önce söylemişti.

iOS 10 hakkında daha fazla bilgi için iOS 10 ile ilgili haberlerimize göz atabilirsiniz.

iOS 10 için Beklenen Tüm Detaylar!

iOS 10 Ne Zaman Çıkacak, Özellikleri Neler ve Hangi Cihazlara Gelecek?

iOS 10’dan Geliştiricilerin Beklentileri Neler?

OS X 10.12

OS X, 2015 yılında büyük bir güncelleme almadı. Fakat bu yıl bunu telafi etmek için Apple yepyeni özelliklere sahip OS X 10.12 hazırlıyor olabilir.

image

OS X 10.12 ile gelecek yeniliklerin en önemlilerinden birisi iOS cihazlarda kullanılan kişisel asistan Siri’nin artık Mac cihazlarda kullanılabilecek olması. Siri’nin Spotlight arama ikonunun yanında yer alacak. iPhone’larda olduğu gibi şarja takılı olduğunda “Hey Siri” özelliğinin çalışacağı belirtiliyor.

Mac’te Siri ile iTunes yönetimi, müzik, arama, açık uygulamalar üzerinde işlem yapma, sistem ayarlarını değiştirme, basit soruları yanıtlama gibi pek çok işlevi yerine getirebilir. Siri SDK’nın yayınlanması ile üçüncü parti uygulamarda da kullanılarak Siri’nin işlevselliği artabilir.

OS X 10.12 bir diğer önemli özelliği süreklilik işlevinin genişletilecek olması. Apple, OS X 10.12 yüklü parola korumalı Mac’te şifre girme  gereksinimini ortadan kaldıracak. Apple, bir iPhone ile Mac kilidini otomatik açmayı sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor.

Safariye Apple Pay entegrasyonu geliyor. Mac kullanıcıları iPhone Touch ID aracılığıyla Apple Pay ödeme teyit ederek online olarak Safari üzerinden alışveriş yapabilecekler.

Fotoğraflar ve Apple Müzik ile ilgili iOS 10 için bahsettiğimiz geliştirmeler OS X 10.12 için de geçerli.

Bazı iddialara göre Apple Mac işletim sisteminde kullandığı OS X ismini değiştirerek MacOS yapacak. Böylece artık iOS, watchOS ve tvOS’un yanında MacOS ismini göreceğiz.

TVOS 2 VE WATCHOS 3

Apple tvOS ve watchOS 3’ün yeni versiyonlarını tanıtacak. Fakat bu işletim sistemleri ile ilgili hiç bir bilgi yok.

Bu işletim sistemleri dışında Apple aşağıdaki hizmetlerde de yenilikler yapacak

Apple Pay

Apple, kullanıcılarının doğrudan Safari üzerinden online mağazalarda Apple Pay ile alışveriş yapılabilmelerine olanak sağlayacak bir yeniliği WWDC’de tanıtacağı tahmin ediliyor. Böylece Touch ID kullanılarak Mac üzerinden alışveriş yapılabilecek.

iCloud

FBI ile yaşadığı çatışma ardından Apple’ın iOS 10 ve OS X 10.12 de yeni güvenlik özellikleri tanıtması muhtemel. Bu anlamda gelebilecek önemli yeniliklerden birisi iCloud yedeklerinin şifrelenmesi.

Kaynaklar Apple’ın daha güçlü güvenlik tedbirlerini uygulamaya çalışıyor olduğu ileri sürüyorlar. Hatta sadece iOS’un cihazları korumaya yetmeyeceğini, Apple’ın iPhone 7 ile birlikte donanımsal güvenlik önlemleri alacağını da düşünüyorlar.

iMessage

Bir iddiaya göre Apple, iPhone’un en iyi özelliklerinden biri olan iMesaja Android kullanıcılarının erişimini sağlayacak. Bu sebeple etkinlikte Android için iMesaj duyurulabilir.

App Store

Apple üst yöneticilerinden Phil Schiller geçtiğimiz günlerde bir dergiye verdiği röportajda iOS 10’la birlikte App Store’un kısmi yeniliklerle geleceğini duyurmuştu. Tam da bu noktada beklenildiği gibi Apple bir dizi yeniliklerle App Store’un ön duyurusunu yapmış durumda.

Artık App Store’da arama yapmak daha efektif hale geliyor. Daha kullanışlı ve etkili arama sonuçları hayatımıza girecek. Elbetteki kullanıcı tarafında böyle bir durum varken geliştirici tarafında da uygulamaların ön plana çıkartılması, kullanıcıya direk ulaşması için de reklamlı arama sonuçları geliyor. Geliştiriciler Apple’a ödeme yaparak tıpkı Google gibi arama sonuçlarında en üst kısımda uygulamalarının listelenmesini sağlayabilecekler.

Ayrıca kullanıcılarla geliştiricilerin ticari anlamda karşı karşıya geldikleri uygulama aboneliklerinde de yenilikler yolda. Apple’ın geliştiricilere daha fazla kazanmalarının önünü açacağını belirtelim. Apple’ın geliştiricilerin yakasından düşmeye hazır olduğunu da söyleyelim. Şu anda geliştiricinin uygulamasından kar payı olarak %30 oranında kesinti yapan Apple bu oranı %15’e düşürmeye hazırlanıyor.

App Store için şimdilik ortaya çıkan yenilikler bunlar. Elbetteki yeniliklerle birlikte yeni kullanım sözleşmesinin geleceğini de belirtelim. Peki ya tüm bu yenilikleri ile App Store’u ne zaman göreceğiz? Apple bunun cevabını “Bu Sonbaharda geliyor” olarak söylüyor. Yani özetle iOS 10’un final sürümünün yayınlanması yani Eylül sonu, Ekim başı gibi yeniliklerle birlikte App Store’un geleceğini söyleyebiliriz. Elbetteki tüm derinliği ile yenilenen App Store’un detaylarını 13 Haziran’da başlayacak ve 17 Haziran’a kadar devam edecek olan WWDC 2016 etkinlik kapsamında öğreneceğiz.

müşteri hizmetleri