İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, 16 Yıl Önce Bugün İlk Nesil iPod’u Duyurdu!

Apple bugün, 23 Ekim 2001’de tanıtılan ilk nesil iPod’un 16. yıldönümünü kutladı. Apple’ın CEO’su Steve Jobs, Cupertino’daki Apple Town Hall’da sahneye çıktı ve bir cebe sığabilecek kadar küçük ve bütün bir müzik kütüphanesini tutacak kadar büyük olan bir cihazı tanıttı.

İlk nesil iPod, 1.000 adet şarkıyı saklayabilecek 5GB sabit depolama kapasitesine sahip dikdörtgen bir cihazdı.

https://youtu.be/SYMTy6fchiQ

Siyah beyaz LCD ekrana ve mekanik bir tıklama tekerleğine sahipti. Bu tıklama tekerleği sayesinde kullanıcılar, hızlı ve rahat bir şekilde uzun müzik listeleri arasında geçiş yapmak için mekanik kaydırma düğmesini kullanabiliyorlardı. Oynatma, duraklatma, geri sarma ve müziği hızlına yönlendirmek için tıklama tekerleği ile birlikte kolay erişilebilir düğmeler de cihazın ön yüzünde yer alıyordu. İlk nesil iPod tek şarj ile 10 saate kadar pil ömrü sunuyor ve 399 dolara satılıyordu.

Steve Jobs, iPod’u tanıttığında Apple, iPod’u bir adım daha öne çıkardı ve ultra taşınabilirlik, Apple’ın efsanevi kullanım kolaylığı ve iTunes ile otomatik senkronizasyon olmak üzere üç büyük buluşun ortaya çıkmasını sağladı.

İlk nesil cihazın piyasaya sürülmesinin ardından iPod’un yeni nesilleri gelmeye devam etti. 2004’te ilk renkli ekranlı iPod Photo ve daha küçük iPod mini, 2005’te küçücük iPod nano ve daha da küçük olan iPod Shuffle ve iPhone’un piyasaya sürülmesinden sonra 2007’de ilk iPod touch geldi.

iPhone ile büyük bir devrim yapan Apple, bugün müzik çalarını ilk nesile göre büyük oranda değiştirdi ve iPod’u iPhone’un yapabildiği pek çok şeyi yapabilir hale getirdi.

Apple, 2016 Temmuz’da iPod nano’yu ve iPod shuffle’ın üretimini durdurduğunu ve iPod touch’ın satışının devam edeceği tek iPod olduğunu açıkladı. iPod touch, en son 2015 Temmuz’da güncellenmişti.