Apple 2016 Mali Yılı Üçüncü Çeyrek Gelirini Açıkladı

Tim-Cook

Apple resmi olarak 2016 mali yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını Türkiye saati ile gece saatlerinde düzenlediği konferans ile duyurdu. Üçüncü çeyrek sonuçları Nisan ayından itibaren üç aylık dönemi kapsıyor. Beklenildiği gibi Apple’ın bu yıl ki üçüncü çeyrek satışlarında milyonlarca iPhone, iPad ve Mac yer alıyor.

müşteri hizmetleri

Yapılan resmi açıklamada 2016 üçüncü çeyreğinde şirketin 78 milyar dolar gelir elde ettiği ve net gelirin 42.4 milyar dolar olduğu duyuruldu. Hisse başına seyreltilmiş gelirin 1,42 dolar olduğunu belirtelim. Önceki yılın aynı çeyreğinde şirketin geliri 107 milyar dolar olarak gerçekleşirken net gelirin 49.6 milyar dolar olduğunu belirtelim. Yine önceki yılın aynı çeyreğinde hisse başına seyreltilmiş gelirin 1,85 dolar olarak gerçekleştiğini de söyleyerek, şirketin brüt kar marjı önceki yıl %39.7 ilen bu yıl %38 oranında gerçekleşmiş oldu.

Uluslararası satışların bu çeyrekteki yüzdesi ise %63. Apple bu çeyrekte 40.4 milyon iPhone satarken, 9.9 milyon iPad ve 4.2 milyon Mac satışı gerçekleştirmiş durumda. Geçen yılın aynı çeyreğinde ise bu rakamlar sırası ile 47 milyon iPhone, 10.9 milyon iPad ve 4.7 milyon Mac olarak gerçekleşmişti.

Tim Cook 2016 mali yılı üçüncü çeyrek sonuçlarından memnun olduğunu belirterek, güçlü müşteri talebinin devam ettiğini vurguladı. Apple’ın CFO, Luca Maestri ise App Store’un gelirinin geçen yıla oranla %19 büyüdüğünü ve yatırımcılarına 130 milyar dolar ödendiğini belirtti. Bu da Apple’ın 250 milyar dolar olan yatırımcı geri ödeme hedefinin 177 milyar dolarının tamamlandığı anlamına geliyor.

Şirketin önce yılın çeyreğine göre bir düşüş gösterdiği açık. Yine de halen daha piyasaya olan hakimiyetinin güçlü bir şekilde sürdüğü görülüyor.

müşteri hizmetleri