İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple 2017 Yılında OLED Ekranlı iPhone’ları Tanıtabilir

Çinli haber sitesi Nikkei’ye göre, Apple 2017 yılında OLED ekrana sahip ilk iPhone‘u tanıtmaya hazırlanıyor. Daha önce de Apple’ın iPhone’larda OLED ekranı kullanacağı ama bunun 2018 yılından önce olmayacağı iddia edilmişti. Görünen o ki Apple programını hızlandırdı ve OLED ekran teknolojisini iPhone’larına daha önce getirmek için hazırlanıyor.

teknik destek

Apple’ın OLED ekran tedariğinde Samsung ve LG başrolde yer alacaklar. Reuters’ın haberine göre Apple, LG ve Samsung ile 12 milyar dolardan yüksek bir anlaşmanın eşiğinde. Apple bu anlaşmayı sağladığı taktirde, gelecek nesil iPhone’ların OLED ekran tedariğinde Samsung ve LG ile birlikte çalışacak.

Apple’ın yeniden tasarlanmış hafif kavisli yapıdaki bir OLED ekran ile iPhone tanıtacağı daha önce de gündeme gelmiş ancak şirket böyle bir atılımda bulunmamıştı. Şirket bu yıl iPhone 7‘yi tanıtacak ve benzer tasarıma sahip iPhone 7s’i de 2018 yılında tanıtacak. Rapora göre Apple’ın OLED ekrana geçiş yapması iPhone 7s’de mümkün olacak gibi duruyor. Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7s arasında, benzer tasarım kalıbında bunu nasıl gerçekleştireceğini doğrusu merak ediyoruz.

Apple’ın OLED ekranlı iPhone’lara geçiş yapmasının en büyük nedeni rekabet gibi duruyor. Başta Samsung olmak üzere LG ve diğer akıllı telefon üreticileri ısrarla OLED ekranlı cihazları ile piyasada yerlerini alırken Apple’ın halen LCD ekranlar üzerinde durması hep tartışılmıştı. Apple’ın bu tartışmalara OLED ekrana geçiş ile nokta koyması mümkün.

OLED ekranlara gelince, LCD teknolojisine göre daha ince yapıda oluyorlar ve daha derin siyahlar için destek sağlıyorlar. Apple sırf bu nedenle Apple Watch’ta OLED ekranı tercih etmişti. OLED ayrıca LCD ekrana göre daha güçlü ve daha canlı renkler sunuyor.

Bu bir raporda iddia edilen bir söylenti olsada, güvenilir analist Ming-Chi Kuo Apple’ın 2019 yılından önce OLED ekran teknolojisine geçemeyeceğimi iddia ediyor. Yine de Apple’ın programını hızlandırarak böyle bir atağa geçmiş olması muhtemel.

müşteri hizmetleri