Şimdi yükleniyor

Apple, 2018 iPhone’larında Full Active LCD Ekran Paneline Geçiş Yapıyor!

Full Active LCD Ekran

Apple, 2018 iPhone’larında Full Active LCD Ekran Paneline Geçiş Yapıyor!

Son Güncelleme tarihi 28 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, gelecek yıl bazı iPhone’larında kullanılmak üzere Japan Display’den gelişmiş LCD ekranlar satın almayı planlıyor.

Bu ayın başlarında Apple, OLED ekran teknolojisini benimseyen ilk akıllı telefon olan iPhone X’i tanıttı. OLED ekranlar geleneksel LCD panellere kıyasla daha keskin kontrast ve daha parlak renkler sunuyor ancak maliyet ve arz sorunları Apple için devam eden bir endişedir ve bu endişe yeni ekran teknolojisine geçişlerin yavaşlamasına neden oluyor.

Bununla birlikte, Japan Display’in tam renkli aktif LCD’ler olarak adlandırdığı gelişmiş LCD panellerin, OLED’in avantajlarının bir kısmını daha düşük bir maliyetle karşıladığı söyleniyor. Apple, bu ekran oanelini 2018’de piyasaya süreceği en azından bazı iPhone’ları için tedarik etmeyi planlıyor.

Gelişmiş Full Active LCD ekran panellerinin her iki kenarındaki çerçeve veya çerçeve alanının 0,5 milimetreye kadar düşürüldüğü söyleniyor. Eski LCD’lerde birkaç milimetre olan yan çerçeve alanına göre bu oldukça büyük bir gelişme. Mevcut OLED akıllı telefon panelleri, yaklaşık 1 milimetrelik bir çerçeveye sahiptir ve bu da eğik veya açılı olmalarını kolaylaştırıyor.

Japan Active’in mobil üretim şefi Kazutaka Nagaoka’ya göre, Full Active ekran panelleri başta Xiaomi’nin Mi Mix 2’de ve çeşitli Çinli akıllı telefon üreticileri tarafından kullanıldı.

Japon Display’in gelişmiş LCD panelleri ile ilgili haberler ilk olarak Ocak ayında “esnek LCD’ler” olarak adlandırılacak ortaya çıktı. Ekran panellerinin, camın içinde bir plastik tabakası sayesinde Samsung’un Galaxy Edge serisi ile aynı ekran tasarımına sahip akıllı telefonlar üretilebilecek kadar esnetilebilir/kıvrılabilir olduğu söylendi. O tarihte, Japon Display’in 2018’den itibaren seri üretime başlayacağı iddia edildi.

Apple’ın gelecek yıl 6 inçten daha büyük ölçülerdeki daha geniş ekranlı bir LCD ekranlı iPhone modeli üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Kaynaklara dayanarak Apple’ın Japan Display’den oldukça büyük ölçülerde LCD ekran talebinde bulunduğu konuşuluyor. Bu arada, 2019 yılına kadar tümüyle OLED ekranlı iPhone’lara geçişin yapılması beklenmiyor.

teknik destek