Apple, 500 Dolarlık iPhone Parolası Kıran Cihazla ilgili Açıklama Yaptı!

iPhone-Parola-Kirma-iPad

Apple, iPhone 7 ve 7 Plus’ın parolasını kıran 500 dolarlık cihazla ilgili açıklama yaptı ve iOS 11 ile bu güvenlik açığını kapatacaklarını TechCrunch aracılığıyla doğruladı.

teknik destek

TechCrunch’a göre, YouTube kullanıcısı EverythingApplePro tarafından dün duyurulan bu güvenlik açığı iPhone kullanıcıları için hiç de endişe verici değil. Çünkü TechCrunch’a göre, cihazın başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak için özel gereksinimler var ve en önemlisi ise iPhone 7 veya 7 Plus’a fiziksel bir erişim gerekiyor. Özellikle cihazın sadece 4 haneli parolaları kırabildiği ve iPhone şifresinin son değiştirilmesinin üzerinden geçen her dakika sonrasında daha da yavaş çalışarak parolayı geç kırdığı belirtiliyor.

Ayrıca cihazın iOS’un sahip olduğu önemli güvenlik önlemine takıldığı da belirtiliyor. Malumunuz iOS’ta peşi sıra pek çok kez girilen yanlış parola denemesinde cihaz belirli sürelerle kilitleniyor. Hatta en sonunda kalıcı olarak kilitlenerek iTunes üzerinden cihazın sıfırlanması gerekiyor. Bu cihazın da çoğu durumda bu iOS engeline takıldığı belirtiliyor. Yani her şey EverythingApplePro’nun videoda gösterdiği gibi kolay gerçekleşmiyor.

Cihazın altı haneli bir parolayı ise yaklaşık 9.5 yılda çözeceğini de belirtelim.

Apple’a göre, cihazın çalışmasına izin veren güvenlik açığı iOS 11 beta 4 ile kapatıldı. Yani bu 500 dolarlık cihaz sadece iOS 11 beta 3 veya daha altı iOS 11 beta sürümlerinde çalışıyor.

müşteri hizmetleri