Apple’ a FBI’ dan iCloud baskısı

apple iclous şifre sorunu

Apple’ ın gizlilikle ilgili hassasiyetini bilmeyen yok gibi. Yalnız yayınlanmış bir raporda şirketin bazı gizlilik taahhüdünü yerine getirmediği anlaşılıyor. Özellikle iCloud yedeği konusunda sıkıntılar var.

teknik destek <

iCloud uçtan uca şifreleme planı FBI baskısı nedeniyle geri mi çekildi!

Bu analiz yeni yayınlanan bir rapordan alıntıdır. Şirketin uçtan uca güvenliğini getirmemesi mesajlara, ,rehbere, video ve fotoğraflara erişimin mümkün olabileceğini ortaya koyuyor. Kısaca Apple tarafından istenilen bilgileri şirket vermese de bazı yöntemlerle şifre çözülebilir.

Apple’ ın artı güvenliği getirilmemesinde acaba FBI gibi kurumların isteğini dolaylı yolla yerine mi getirmiş oluyor.

Eski bir Applle çalışanın paylaştığı bilgiye göre, Apple’ ın iCloud konusunda şifreleme çalışmasını planladığı ve isterseler mahkeme kararıyla talep gelse de bunun mümkün olmaması sağlanabilir. Tabi FBI’ ın buna izin vermeyeceğini de belirtiyor.

Rapora göre 2 yıl önce şirketin WhatsApp’ ın kullandığı şifreleme gibi bir uygulamaya geçişi gündemdeydi. Ancak FBI tarafından gelen baskılar nedeniyle şimdilik gündemden kaldırılmıştı.

Amerika’ da bazı iPhone’ ların şifresi paylaşıldığı yönünde çıkan haberlerle Apple’ ın henüz bazı şeyleri aşamadığını gösteriyor.

iCloud hacklemeye müsait gibi duruyor. Bunun ispatı ise FBI tarafından kırılması olmuştu.

Amerika’ nın önemli bir Üniversitesi’ nin siber güvenlik M.yardımcısının yaptığı açıklamaya bakılırsa yukarıdakilerin doğrulu var gibi. Şirketin iCloud için şifrelemeye geçmemesi baskıya boyun eğdiği anlamını taşıyor.

Applea-FBI-dan-iCloud-2
Apple’a FBI’ dan iCloud baskısı
müşteri hizmetleri