İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Akıllı Balon Platformu Üretimi Yapan Bir Firmayı Satın Aldı

Akıllı telefon dünyasının ikonik ismi Apple’ın, uydular, harita, navigasyon gibi konularda, oldukça etkin bir şekilde çalışmalar yaptığı bilinen bir gerçek. Şirket 2015 yılında, yakın mekan çekimleri teknolojisi üzerine uzmanlaşmış Aether Industries LLC adlı bir işletmeyi satın alarak bünyesine kattı. Bu oldukça ilginç bir satın almaydı çünkü Bloomberg’in bu haberinden önce hiç kimse bu anlaşmadan haberdar değildi.

Aether Industries, kendisinin teknolojisine benzer teknolojiler üreten rakiplerine kıyasla, dünyanın yörüngesindeki en yüksek ticari haritalama uydusunun on katına kadar çözünürlükte, kuşbakışı görüntüleri yakalamak için yüksek rakımda irtifa edebilen balonları geliştirdi.

Şirketin oluşturduğu bu yüksek irtifa balonları ve yüksek bant genişliği sunan kablosuz alıcı-vericileri bir yana, şirketin sözü geçen yüksek çözünürlüklü havadan fotoğraf çekimi ve çeşitli eğitim projeleri de dahil olmak üzere bir dizi başka hizmetler sunması ise bir diğer dikkat çekici nokta.

Apple, muhtemelen bu firma ile, Harita servisinde görsel iyileştirmeler yapmanın hesabını yapıyor. Böylece, Apple’ın Harita uygulamasındaki görüntüler, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar daha iyi hale getirilebilir.

Aether, Dünya üzerindeki herhangi bir yerden, 500cm ile 5cm arasında değişen herhangi bir yerden tam renkli kuşbakışı görüntüleme yapabiliyor.

Apple HaritaBu, günümüzün dünya yörüngesi etrafında yer alan ticari haritalama uydularına göre on kat daha fazla çözünürlük anlamına geliyor. Mevcut uydular şu anda, 165cm çözünürlükte renkli görüntüler sunuyorlar. Ayrıca şirket, hava görüntülemesinin tipik uydu görüntüleme sisteminin maliyetine göre oldukça uygun olduğunu iddia ediyor.

Akıllı balon platformu kullanılarak çekilen hava görüntüleri, günlük, haftalık veya aylık olarak yenilenebiliyor. Aether, balonlarından birinin yalnızda 50.000 çözünürlükte günde 50.000 kilometrekareye ulaşabildiğini ve tam renkli görüntüleme yapabildiğini belirtiyor.