İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Akıllı Saat Pazarında Kan Kaybediyor!

Apple Watch dünya çapında en çok satılan akıllı saat olmaya devam ederken, pazar araştırmacısı IDC’nin son araştırması kullanıcıların daha basit, daha sade ve en önemlisi uygun fiyatlı giyilebilir ürünlerini tercih ettiğini ortaya koyuyor. Öyle ki Apple Watch %5 gibi bir değer kaybını şimdiden yaşamış durumda.

IDC’nin araştırmasına göre Apple Watch ilk beşte dördüncü sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında Fitbit yer alırken ikinci sırasında Xiaomi üçüncü sırasında ise Garmin yer alıyor. Son sorada ise Samsung’un yer aldığını belirtelim.

Fitbit 2016’nın ikinci çeyreğinde 5.3 milyon giyilebilir ürün sevkiyatı gerçekleştirdi. Geçen yıl %21.4 olan pazar payını ise %23’e yükseltmiş durumda. Xiaomi ise 14,99 dolarlık akıllı bilekliği ile listeyi ikinci sıradan legale ediyor. Çinli şirketin son çeyrekte 3.8 milyon sevkiyat gerçekleştirdiği ve bir yıl önce %16.4 olan pazar payını %.16.5’e çıkardığı tahmin ediliyor.

apple-watch-akilli-saat-pazari

Bu arada Apple tarafından paylaşılmasa da IDC’nin tahminlerine göre Apple Watch bu çeyrekte 1.1 milyon sevkiyat rakamını gördü ve önceki yılın aynı çeyreğinde pazar payı %17.5 iken 3.9 milyon sevkiyat rakamı görülmüştü. Bu kayıpla birlikte Apple Watch’un şu anki pazar payının önceki yılın çeyreğine göre %4.9 oranında düştüğü tahmin ediliyor.

IDC’nin kıdemli araştırma analisti Jitesh Ubrani, akıllı saat sektörünün büyük bir değişim yaşadığını ve artık sade olanın piyasaya hakimiyetini arttırdığını belirtiyor. Öyle ki Apple, Watch Series 2 ile kullanıcıların Series 1’de yakındığı tüm konuları ele aldı ama bekleneni bulabilmiş durumda değil.

Apple, Apple Watch satışlarını resmen açıklamıyor ve bunun yerine “diğer ürünler” kategorisi altında gösteriyor.