İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Akıllı Telefon Sektörünü Şekillendirmeye Devam Ediyor!

Apple, akıllı telefon sektörünü geliştirdiği teknolojileri ile şekillendirmeye devam ediyor. Şirketin en yeni ve Touch ID’den sonraki en önemli teknolojilerinden olan iPhone X’in sahip olduğu ve Face ID olarak adlandırılan yüz tanıma sistemi henüz kullanılamıyor ancak daha şimdiden Android tabanlı akıllı telefon üreticilerinin yüz tanıma teknolojisine yönelmelerine neden olmuş durumda.

Saygın Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo’nun son araştırma notunda, büyük Android tabanlı akıllı telefon üreticilerinin telefonlarında parmak izi teknolojisi yerine gerçek bir yüz tanıma teknolojisi için çalışma yaptıkları bilgisi yer alıyor. Şu anda pek çok popüler akıllı telefon üreticisinin telefon modellerinde 2D algılamalı yüz tanıma teknolojisi yer alıyor ancak bu 2D algılamalı yüz tanıma teknolojisi aldatılmaya ve atlatılmaya oldukça müsait. Bu neden güvenlik konusunda sınıfta kalıyorlar.

Apple’ın iPhone X’te kullandığı yüz tanıma teknolojisi ise 3D algılamalı. TrueDepth kamera sistemi ile birleşen yüz tanıma sistemi ek güvenlik çözümleri ile geliyor ve böylece Touch ID’den bile daha güvenli bir sistem ortaya çıkmış oluyor. Böylesi bir teknolojiyi geliştirmeyi başaran Apple, iPhone X’teki tüm doğrulama gerektiren işlemleri yüz tanıma sistemi ile sağlıyor.

Analiste göre, önümüzdeki iki ila üç yılda, 3D algılayıcı donanımına sahip Android tabanlı akıllı telefonların oranı iki veya üç kat artacak. Pek çok akıllı telefon üreticisi parmak izi tanıma sisteminden uzaklaşıp yüz tanıma sistemine dönüş yapacaklar ve parmak izini kullanmaya devam etmekte ısrarcı olan üreticiler bunu daha gelişmiş bir şekilde sunmak için mücadele edecekler; ekran paneline entegre olarak çalışabilen parmak izi sensörleri gibi.

Elbetteki Apple’ın rakiplerinin işi özellikle de yüz tanıma sistemi tarafında hiç kolay olmayacak. Çünkü iPhone X’in sahip olduğu 3D algılama özellikli yüz tanıma sisteminin sahip olduğu teknolojiye rakiplerin ulaşmasının önünde 2.5-3 yıl olduğu söyleniyor. Yani iPhone X önümüzdeki 2-3 yıl boyunca yüz tanıma sistemi ile rakiplerinden önde olacak.

Face ID, iPhone X’in resmi olarak piyasaya çıktığı tarih olan 3 Kasım’dan itibaren halka açık olarak kullanıma sunulacak..