İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Üreticisi Vrvana’yı Satın Aldı

Apple, son zamanlarda Totem adlı artırılmış bir gerçeklik gözlüğü geliştiren bir şirket olan Vrvana’yı satın aldı ve TechCrunch tarafından doğrulandı.

Satın alım anlaşmasını bilen iki kaynak satın alımı doğruladı ancak Apple, konuyla ilgili olarak açıklama yapmayı reddetti ve her zamanki gibi satın alım bildiriminde bulunmadı. TechCrunch, Apple’ın satın alımı inkar etmediğini ve daha önce Vrvana’da çalışan birkaç çalışanın Apple’da çalıştığını belirtti.

Apple’ın Vrvana için 30 milyon dolar ödediği ve anlaşmanın bu yaz gerçekleşmiş olabileceği söyleniyor. Vrvana’nın web sitesi hala aktif ancak sosyal medya hesapları Ağustos ayından bu yana güncellenmiyor.

Vrvana, Totem olarak adlandırılan ve asla piyasaya sürülmeyen bir çeşit artırılmış gerçeklik gözlük seti geliştirdi. Totem ile hem artırılmış hem de sanal gerçeklik teknolojilerini tek bir gözlük setinde birleştirmek, ekrana dayalı artırılmış gerçeklik özelliklerini sağlamak için tam VR özelliklerine geçiş sağlayan kameralarla birleştirmek üzere tasarlandı.

Esasen Totem, gerçek dünya görüntülerini dahili 1440p OLED ekranına yansıtmak için bir dizi kameraya sahip. Bu, benzersiz bir yaklaşımdı ve Microsoft’un HoloLens gibi, sanal ve arttırılmış gerçeği birleştirmek için şeffaf bir ekran kullanan rakip ürünlerden farklı bir şekilde tasarlandı. Totem’in yaklaşımı ile tam VR nesneleri gerçek dünya görüşü ile ​​birleştirilebildiğinden ortaya daha zengin bir sanal deneyim çıkmış oluyor.

Dahili kameralar cihazın yerdeki konumunu izlemek için kullanıldı ve bir kullanıcının elini algılamak için ek kızılötesi kameralar kullanılıyor. Birkaç haber sitesi geçen yıl Totem’i kontrol edebildi ve büyük oranda olumlu eleştiriler yapıldı.

Totem’in teknolojisi gelecekteki bir Apple cihazında yer alabilir. Çünkü söylentilere göre Apple’ın bir çeşit artırılmış gerçeklik kulaklığı veya akıllı gözlük ürünü üzerinde çalıştığı konuşuluyor.

Apple’ın özel bir ekrana, dahili bir işlemciye ve yeni bir “rOS” işletim sistemine sahip bir AR gözlük seti inşa ettiği söyleniyor. Şirket, 2019 yılına kadar artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan gözlük seti üzerinde çalışmayı hedefliyor ve projenin zamanlamasında ilerlemesi durumunda ürünün 2020’ye kadar sevkıyata hazır hale geleceği belirtiliyor.

Apple, Metaio, Faceshift, Flyby Media ve SensoMotoric Instruments gibi diğer artırılmış gerçeklik teknolojisi geliştiren şirketleri satın almış olsa da Vrvana Apple’ın satın aldığı ilk AR / VR gözlük seti donanım şirketi ve bu da Apple’ın bir çeşit AR / VR giyilebilir cihaz geliştirme konusuna derin bir ilgi duyduğunu gösteriyor.