Apple, Bir Çocuğun Ölümüne Neden Olduğu İddiasıyla Davalık Oldu

iPhone-iPad-FaceTime

2014’te Kuzey Dallas’ta gerçekleşen ve bir bebeğin ölümüne neden olan kazanın ardından Apple’a dava açıldı. Modisette ailesi kazaya FaceTime’ın neden olduğu gerekçesiyle Apple’ı sorumlu tutuyor…

teknik destek

Toyota Camry model arabasıyla seyahat eden James Modisette, beklenmedik bir şekilde karşı taraftan gelen bir jeep ile çarpışmış, kendisi ağır yaralanmış ve arka koltukta oturan küçük çocuğu ise hayatını kaybetmişti. Jeep’i kullanan 22 yaşındaki sürücü Garrett Edward Wilhelm, kaza sırasında iPhone 6 Plus’ı ile FaceTime üzerinden görüşme yaptığını itiraf etmişti.

Kazanın üzerinden geçen onca zamandan sonra  Modisette ailesi Santa Clara, California’da, Noel tatilinden hemen önce Apple’a dava açtı. Mahkemeye ulaşan dava dosyasında, Apple’ın akıllı telefonlarında böyle bir uygulamaya yer vermesi ile suçlanması söz konusu. İşin detayında ise Apple’ın kullanıcılarını uygulama kullanımı ile yeterince uyarmadığı, araç kullanırken uygulamanın kullanılmasının engellenmemesi yer alıyor.

Jeep’in sürücüsü kasten adam öldürme suçundan yargılanırken, davacı tarafın avukatları asıl sorumlusunun FaceTime’ın yapımcısı Apple’ın olduğunu savunuyorlar. Apple konuyla ilgili bir açıklama yapmadı ancak böyle bir dava mahkeme tarafından dikkate alınır ve işin önü açılırsa gelecekte bütün teknoloji şirketlerine peş peşe benzer davalar açılabilir.

teknik destek