İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Bu Yıl da Dünyanın En Değerli Markası Seçildi!

Apple, bu hafta Interbrand’ın “2017’nin En İyi Global Markaları” sıralamasında dünyanın en değerli markası olarak seçildi. Böylece Apple, son beş yıldır dünyanın en değerli markası olma ünvanını korumuş oldu.

teknik destek

Apple’ın marka değeri 184,15 milyar dolar ve listeye giren Google’ın 141,7 milyar dolar, Microsoft’un 80 milyar dolar, Coca-Cola’nın 69,7 milyar dolar, Amazon’un 64,8 milyar dolar belirlendi. Listeye altıncı sıradan dahil olan Samsung’un marka değeri ise 59,3 milyar dolar. Apple ve Google son birkaç yıldır listenin en üstünde yer alıyorlar ancak Microsoft’un için üçüncülük yeni ve şirketin çift haneli marka değeri büyümesi sayesinde buraya geldi.

En Değerli Markalar 2017

Apple, 2016’daki iPhone satışlarının düşmesi nedeniyle ilk kez yıllık gelirinde düşüş yaşarken, 2017 yılının ilk çeyreğinde yeniden gelir rekoru kırmaya başladı ve yıl boyunca satış hızını korudu.

Facebook yüzde 48, Amazon yüzde 29, Adobe yüzde 19, Adidas yüzde 17 ve Starbucks yüzde 16’lık büyüme yaşasalarda ilk beşe girmeyi başaramadılar.

Interbrand, bir markanın kümülatif değerini belirlemek için ürünlerin ve hizmetlerin finansal performansını, markanın müşterinin seçimini etkilemesinde oynadığı rolü ve markanın bir premium fiyat talebinde bulunması gereken gücü değerlendiriyor.

Interbrand ile birlikte birçok başka şirket olan Forbes gibi markalar da marka değeri sıralaması sunuyorlar ve Apple bu listelerin zirvesinde yer alıyor.

teknik destek