Apple, Çin App Store’dan Tüm VPN Uygulamalarını Kaldırdı!

Apple’ın kimi zaman çeşitli nedenlerden dolayı App Store’dan uygulama kaldırdığını biliyoruz. Bu durumun en sonki örneği ise Çin App Store’da yaşandı ve Apple, Çin App Store’daki tüm VPN uygulamalarını kaldırdı.

teknik destek

İlk bakışta olayın sorumlusunun doğrudan Apple olduğunu düşünebilirsiniz ancak olay tümüyle Çin hükümetinin politikalarıyla alakalı. Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde yaptığı internet politikalarındaki değişiklikle VPN uygulamalarının kökünü kurutmayı hedefliyor. Bu nedenle Apple’a mahkeme kararı sunularak Çin App Store’dan tüm VPN uygulamalarını kaldırmasını talep etti.

Daha önce de sürekli olarak VPN servislerini engelleyen bir politika izleyen Çin hükümeti, bu şekilde daha kalıcı bir yol izlemeyi hedefliyor gibi duruyor.

Çin’in kullandığı Çin Seddi ismindeki güvenlik duvarı nedeniyle dünya üzerinden en popüler 1.000 web sitesinden 171 tanesine erişim sağlanamıyor ve bu sitelerin arasında Facebook, Twitter, Google, Dropbox ve Tumblr yer alıyor.

Apple’a iletilen bu mahkeme kararının yakın bir gelecekte Google’a iletilmesi ve Play Store’dan VPN uygulamalarının tamamının Çin için kaldırılması bekleniyor.

müşteri hizmetleri