Apple Çin’den Sadece iOS App Store ile Yılda En Az 4.5 Milyar Dolar Kazanıyor!

app-store-iphone

Uygulama araştırma firması App Annie, Çin’in Apple için App Store geliri ile önemli bir pazar haline geldiğini açıkladı. Yapılan araştırmaya göre Apple için App Store geliri yönünden eşsiz konumda olan ABD, Çin’in getirdiği App Store’a göre daha az gelir getiriyor. Bu yönü ile Çin’in sadece 2016 üçüncü çeyrekte ABD’ye göre %15 daha fazla gelir bıraktığı ve bu rakamın 1.7 milyar dolar olduğundan söz ediliyor.

teknik destek

app-store-en-yuksek-gelir-2016

Apple için ABD iOS App Store pazarı 2010 yılından bu yana bir numaralı pazar olmuştu ancak artık bu değişiyor gibi duruyor. Şimdiden Çin’in ABD’ye büyük fark atmış olması Apple’ın iOS App Store için yönünü net bir şekilde Çin’e çevirebileceğini gösteriyor.

Çin’in Apple’a bu denli gelir getirmesinin altında ise özellikle oyunlar yatıyor. Çinli kullanıcılar iOS App Store’da harcamaları genelde oyunlara yapıyorlar. Zaten araştırmanın bir diğer detayında da Çin’de iOS App Store Oyun kategorisinin son bir yılda üç kat büyüdüğü belirtiliyor.

Elbetteki sürpriz olmamakla birlikte bu yılın en popüler oyunu Çin’de de Pokemon GO olmuş. Pokemon GO’yu ise Candy Crush Saga takip ediyor. Üçüncü sırada ise Clahs of Clans yer alıyor.

ABD ile Çin’in son dönemlerde büyük bir rekabet içerisinde olması elbetteki ABD’li firmalarada yansıyor. Apple’a belirli yasaklar ve sınırlamalarla yüklenen Çin hükümeti her yıl sadece sanal mağaza aracılığı ile dışarı çıkan, doğrudan ABD’ye giden 4.5 milyar doları kontrol etmek isteyebilir. Bakalım bununla ilgili bir gelişme olacak mı 🙂

müşteri hizmetleri