İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Danimarka’da İkinci Veri Merkezini Açıyor

Apple, Danimarka’da ikinci bir veri merkezini kurmaya hazırlanıyor ve bu veri merkezi için 291 milyon dolar harcanacak. Veri merkezi tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacak. Haber, Danimarka hükümetinin İklim Enerjisi Bakanlığı tarafından paylaşıldı ve Apple tarafından Reuters’a yapılan açıklama ile doğrulandı.

teknik destek

Apple, yeni veri merkezinin 2019’un ikinci çeyreğinde faaliyete geçeceğini ve çevrimiçi servislerini, özellikle de iMessage, Siri, Haritalar ve App Store gibi servislerini güçlendireceğini söyledi.

Veri merkezi, Almanya sınırının yakınındaki Aabenraa’da inşaa ediliyor ve şirketin daha önce Viborg’un hemen dışında inşa ettiği veri merkezinin birkaç yüz mil güneyinde yer alıyor.

Apple, 2015 yılında İrlanda’nın Athenry kentinde inşaa edilmesi planlanan veri merkezinin henüz inşaatına başlanmadığını ve yargı denetimini beklediklerini söyledi. Apple’ın tesisinin yakınlardaki doğal alanda yer alan canlıların etkileneceği söylenerek yerel gruplardan çok sayıda itiraz gelmişti. Bu nedenle gecikmenin yaşandığı bildirilirken İrlanda’daki veri merkezinin 2017 yılının başında tamamlanması ve faaliyete geçmesi hedefleniyordu.

müşteri hizmetleri