İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, devasa bir veri merkezi inşa edecek!

Apple, 2015 yılının Şubat ayında yaptığı basın açıklamasında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından verimli bir bölge olması nedeniyle İrlanda’nın batısında yeni bir veri merkezi kurmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Gerekli izinler alınmasına rağmen bölgeden gelen itirazlar sonrasında konu mahkemeye taşındı. Kararını veren İrlanda Yüksek Mahkemesi, izinlere yönelik iptal başvurularını reddettiğini açıkladı. İnşaat çalışmalarının kısa bir süre içerisinde başlaması beklenirken, bu veri merkezinin Avrupa’da bulunan müşteriler için iTunes Store, App Store, iMessage, Harita ve Siri gibi hizmetlerin sağlanmasında büyük katkısı olacak.

İrlanda’yı seçmeden önce 19 ülkede detaylı araştırma yapan California merkezli Apple, dev projeyi ilk olarak Şubat 2015’te duyurmuştu. Fakat Apple, çevreci grupların itirazları nedeniyle inşaata başlayamamıştı. Projenin, İrlanda’nın batısındaki en büyük özel yatırım olması bekleniyor.

Apple’ın bölgedeki zengin yeşil enerji kaynaklarından faydalanmak için özellikle bu bölgeyi seçtiği belirtiliyor. Ayrıca Apple inşa sırasında çevreye verilecek tüm zararı telafi etme sözü vermiş.